מחיאות כפיים לאחר ההצבעה בבית המחוקקים במיסיסיפי,
צילום: אי.פי

ארה"ב: מיסיסיפי הצביעה בעד הסרת סמל הקונפדרציה מדגל המדינה

בית המחוקקים קבע זאת ברוב של 37 תומכים מול 14 מתנגדים • מהלך היסטורי זה התקבל על רקע מחאות הגזענות שפרצו ברחבי ארה"ב
מערכת כאן חדשות
29 ביוני 2020
03:17

בית המחוקקים של מיסיסיפי קבע הלילה (שני) ברוב של 37 תומכים מול 14 מתנגדים כי סמל הקונפדרציה יוסר מדגל המדינה. מהלך זה התקבל בסנאט במחיאות כפיים סוערות, לאחר ביקורת רבה שנשמעת בחודשים האחרונים במחאות נגד גזענות שפרצו ברחבי ארצות הברית, בעקבות הריגתו של האזרח האפרו-אמריקני ג'ורג' פלויד בידי שוטר, שלאחר מכן הואשם ברצח. למיסיסיפי אוכלוסייה שחורה של 38%.

מושל מיסיסיפי, טייט ריבס הרפובליקני, אמר כי יחתום על הצעת החוק, ושדגל המדינה יאבד את מעמדו הרשמי ברגע שיחתום על הצעד. ועדה מיוחד שתוקם לצורך כך, תעצב דגל חדש ללא סמל הקונפדרציה, והבוחרים יתבקשו לאשר אותו בבחירות שיתקיימו ב-3 בנובמבר. אם הבוחרים ידחו את העיצוב המוצע, הנציבות תקבע תכנון שונה תוך שימוש באותם הנחיות, וזה יישלח לבוחרים בהמשך.

יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני של מיסיסיפי, פיליפ גאן, דחף במשך חמש שנים להחליף את הדגל בטענה כי סמל הקונפדרציה פוגעני. בית הנבחרים העביר את הצעת החוק ברוב של 91 תומכים לעומת 23 מתנגדים, ובהמשך הסנאט העביר אותה, כאמור ברוב של 37 תומכים.

מיסיסיפי הייתה המדינה השנייה שעזבה את איחוד המדינות והצטרפה לקונפדרציה שתמכה בעבדות, ושמנהיגה היה ג'פרסון דיוויס. הקונפדרציה הפסידה במלחמת האזרחים לפני יותר מ-100 שנה, אך סמלה על הדגל נשאר עד עתה.

הוויכוח על החלפת הדגל עלה בעבר, ובשנים האחרונות מספר הולך וגדל של ערים וכל האוניברסיטאות הציבוריות במדינה הורידו את סמל הקונפדרציה מהדגל בכוחות עצמם. אולם הנושא מעולם לא צבר מספיק תמיכה ברשות המחוקקת שנשלטה על ידי הרפובליקנים.

בהפגנת Black Lives Matter בתחילת החודש, אמר מושל מיסיסיפי ריבס כי "המדינה צריכה להתנתק מכל סמלי הקונפדרציה". קבוצות דתיות - כולל ועידת הבפטיסט הגדולות והמשפיעות של מיסיסיפי - אמרו כי "מחיקת סמל המורדים מדגל המדינה היא ציווי מוסרי".

המחוקקים הציבו את סמל הקונפדרציה בפינה השמאלית העליונה של דגל מיסיסיפי בשנת 1894. סמל הקונפדרציה הוא שדה אדום ומעליו איקס כחול עם 13 כוכבים לבנים. קלן קלן קלאן וקבוצות שנאה אחרות נופפו בדגל  הקונפדרציה במשך עשרות שנים. ג'ורג'יה הניחה את הסמל בצורה בולטת על דגל המדינה שלה בשנת 1956 במהלך הפיגוע בתנועה לזכויות האזרח, אך הסירה את הסמל מדגלה בשנת 2001.