רועי קייס

"האיום מספר 1 על מדינות ערב": מי יעצור את הסולטאן?

טורקיה הסונית של ארדואן, שמובילה את האחים המוסלמים, הפכה לאיום לא פחות חמור מאיראן השיעית בעבור מדינות ערב הסוניות | כך הפך האביב הערבי לחורף אסלאמי
רועי קייס
30 ביוני 2020
19:17

איראן? מה שמטריד את רוב מדינות ערב בימים אלה זה בכלל ארדואן. לדברי כמאל מרעאש, עיתונאי מפריז, "ארדואן הפך את טורקיה למדינה שנותנת חסות לטרור בינלאומי". גם קצין לשעבר בצבא סעודיה בשם חסן א-שהרי אמר כי "טורקיה הפכה לאיום מספר 1 בעבור הביטחון של כל מדינות ערב. איראן ירדה למקום השני".

אז איך קרה שטורקיה הסונית של ארדואן הפכה לאיום לא פחות חמור מאיראן השיעית בעבור מדינות ערב הסוניות? בשביל לנסות להבין צריך לחזור קצת אחורה. ההתקוממות נגד השליטים במדינות ערב בשנת 2011 הייתה בעבור טורקיה של ארדואן בשורה לא רעה. מה שהחל כ"שחר הדמוקרטיה במזרח התיכון", אביב ערבי, הפך במהרה לחורף אסלאמי.

במילים אחרות, מי שקטף את הפירות היא תנועת האחים המוסלמים שארדואן הוא מפטרוניה הגדולים. אחרי שנים במחשכים, היא הצליחה לטפס עד למעלה במוסדות השלטון במדינות ערב. אבל ירח הדבש של האחים המוסלמים באזור נגמר די מהר. במצרים זה לקח שנה אחת בדיוק מאז שאיש התנועה מוחמד מורסי עלה לשלטון והודח בידי הגנרל א-סיסי, הנשיא הנוכחי.

ההדחה של מורסי הייתה אירוע מכונן. היא פערה תהום אדירה בבית של הסונים, בין שני מחנות מרכזיים שנאבקים עד היום על הובלת האסלאם. מחנה אחד הוא המחנה שמזוהה עם האחים המוסלמים, שחולם לחזור לתור הזהב שאחרי האביב הערבי. טורקיה של ארדואן וקטר מובילות אותו. המחנה השני הוא של מצרים, סעודיה, איחוד האמירויות ובחריין, שרואות באחים המוסלמים ארגון טרור שהכתים את שמן. גיבנת שיש להיפטר ממנה.

כדי לנצח במאבק השליטה הזה, הסולטאן ארדואן היה חייב לשנות טקטיקה - לעבור מכיסא המעודד ביציע לשחקן אקטיבי על המגרש. היום אין כמעט מקום באזור שלא רואים את טביעות האצבע של ארדואן. הוא השתלט על שטחים בצפון סוריה כדי למנוע מהכורדים להגשים את שאיפותיהם הלאומיות. בצפון עיראק הוא מנסה להלך אימים על החבל הכורדי האוטונומי ולאחרונה מפציץ שם ללא הרף. לקטר הוא שלח כוחות כדי לעשות שרירים למפרציות ששונאות אותה.

בזירה הפלסטינית הוא בוחש בכל פינה ומנסה באמצעות רטוריקה תקיפה נגד ישראל לזכות בנקודות זכות על חשבון מדינות ערב. אפילו ביבשת אפריקה הסולטאן הטורקי נלחם עם שליטי המפרץ על השפעה ונכסים. השיגעון האחרון - לוב הכאוטית בעידן שאחרי קדאפי.

בחודשים האחרונים, בלי שרבים שמים לב, ארדואן העמיק את השפעתו במדינה החשובה. הוא חתם על הסכם עם הממשל בטריפולי שנלחם בכוחות במזרח לוב שנתמכים בידי מצרים והאמירויות. אלפי שכירי חרב של ארדואן בסוריה הועברו לחזית בלוב וזה עובד. הוא קוצר הישגים עד כדי כך שהמצרים חושבים להיכנס לבוץ הלובי.

לוב - המדינה שיכולה להציף את אירופה בפליטים

מלבד מאבקי השליטה עם המחנה השני בבית הסוני, הסיפור של לוב חושף עוד טפח בתכניות של ארדואן לשים אצבע בעין של מדינות אירופה, אלה שלא מקבלות אותו לאיחוד, וגם להלך אימים על ברית נאט"ו שטורקיה חברה בה. לוב היא מאחז אסטרטגי לחופי הים התיכון, עתיר במשאבי נפט ולא פחות חשוב - מדינה שיכולה להציף את אירופה בפליטים. בעבור ארדואן, השתלטות עליה היא קלף מיקוח מושלם.

ארדואן רוצה ליהנות מכל העולמות, ושליחת זרועות התמנון לכל מקום בשכונה משרתת בעבורו לא מעט אינטרסים. היא מסיטה את תשומת הלב מהמצב הפנימי הלא-פשוט בטורקיה, בעיקר הכלכלי, ונותנת לו גישה לנכסים באזור שמפצים על כך. היא משרתת את האג'נדה הדתית שלו להקים אימפריה בעלת צביון אסלאמי. היא הודפת איומים מבחוץ כמו איום הקמת המדינה הכורדית, והיא מחזקת אותו בבית הסוני על חשבון מצרים וסעודיה. היא גם יוצרת מנופי לחץ על המערב ואירופה, וממנפת אותו כשחקן משמעותי באזור שבו מעצמות אזוריות ועולמיות - כמו ארצות הברית, רוסיה ואיראן - צריכות להתחשב.

אז האם מישהו יעצור את הסולטאן? לא בטוח. מה שכן, כשמספרים לכם על ההתפשטות איראן באזור, תזכרו שיש גם את ארדואן.