שר הביטחון בני גנץ בטקס סיום קורס טיס
צילום: דובר צה"ל

גנץ על הסיפוח: מה שלא קשור לקורונה יחכה לאחרי הווירוס; נתניהו: הנושא אינו תלוי בכחול לבן

לפי גורמים בכחול לבן, ראש הממשלה החליפי אמר בפגישה עם השליח האמריקני כי ה-1.7 הוא לא תאריך קדוש • נתניהו אמר בישיבת סיעה: אנחנו במגעים מול הצוות האמריקני שנמצא פה בישראל. כחול לבן הם לא הגורם לכאן או לכאן
יואב קרקובסקי וגילי כהן
29 ביוני 2020
11:42
עודכן ב 16:19

נמשכת המחלוקת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הממשלה החליפי בני גנץ בנוגע להחלת הריבונות בשטחים ביהודה ושומרון. בישיבת סיעה של כחול לבן אמר היום (שני) גנץ כי "מה שאינו קשור לקורונה יחכה לימים שאחרי הווירוס". בתגובה לדברים, אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: "הנושא אינו תלוי בכחול לבן, הם לא הגורם לכאן ולכאן".

מוקדם יותר גורמים בכחול לבן אומרים כי גנץ הבהיר בפגישתו היום עם השליח האמריקני למזרח התיכון אבי ברקוביץ', כי ה-1.7 הוא לא תאריך קדוש מבחינת החלת ריבונות ביהודה ושומרון, ושהדבר הקדוש היחיד כרגע הוא להחזיר אנשים למעגל העבודה ולטפל בקורונה. גנץ הוסיף בפגישה, לפי גורמים במפלגתו, כי לפני קידום מהלכים מדיניים, צריך לסייע לאזרחי ישראל להצליח לחזור למקומות העבודה ולשוב להתפרנס בכבוד.

עוד אמר ראש הממשלה החליפי כי תוכנית השלום של טראמפ היא מהלך היסטורי המהווה את המסגרת הנכונה והטובה ביותר לקידום תהליך השלום במזרח התיכון. יש לקדם אותה מול השותפים האסטרטגיים באזור והפלסטינים, ולהגיע למתווה שמיטיב עם כל הצדדים - באופן מידתי אחראי והדדי.

ברקוביץ' וצוותו, שהגיע בסוף השבוע לישראל, ייפגש בהמשך גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו אמר הלילה בנאום מוקלט לארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל" כי החלת החוק הישראלי על השטחים לא תפגע בשלום אלא תקדם אותו. נתניהו קרא לפלסטינים להידבר עם ישראל, ואמר כי הוא מוכן למשא ומתן ומשוכנע שאפשר לבנות עתיד של שלום ופיוס.

ראש הממשלה שיבח בנאומו את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמר כי תוכנית השלום שהציג "שמה קץ לחיזיון התעתועים של שתי מדינות, ובמקום זאת קוראת לפתרון מציאותי של שתי מדינות שבו לישראל לבדה יש אחריות מלאה לביטחונה".