שריפה בבתי הזיקוק ב-2016
צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

היועץ הלאומי לכלכלה: לסגור את בתי הזיקוק עד 2025

הכלכלן אבי שמחון אמר בוועדת הפנים כי המפעלים במפרץ חיפה מונעים את התפשטות המטרופולין. מנהל מקרקעי ישראל הציג את תוכנית "מפרץ החדשנות" - שהשלמתה תערך ארבעה עשורים
מיכל וסרמן
29 ביוני 2020
12:30
עודכן ב 13:43

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון אמר הבוקר (שני) בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת כי "אפשר וצריך לסגור את מפעלי בז"ן בערך בשנת 2025, כך שעד סוף 2025 מפעלי בז"ן לא צריכים להיות במפרץ חיפה". שמחון הסביר את הקביעה, ואמר שבתי הזיקוק והתשלובת הפטרוכימית "מונעות את התקדמות המטרופולין ויש לסגור אותן".

בדיון הציגו אנשי מנהל מקרקעי ישראל את התוכנית המפורטת למפרץ חיפה, בשם "מפרץ החדשנות". עלות התוכנית הינה 13.5 מיליארד שקלים ולפי המנהל למימונה ישנם מקורות מספקים, מבלי להישען על תקציב המדינה. עלויות ניקוי הקרקע בלבד נאמדות במיליארד שקלים. במנהל רוצים להתחיל לשווק דירות ראשונות במיזם בשנת 2026, על אף שמשך העבודות הכוללות צפוי להיות כארבעה עשורים.

השרה להגנת הסביבה אמר בדיון כי "לא צריכים עוד בית זיקוק בחיפה. נקודה. זה לא יקרה ביום אחד, זה יהיה הדרגתי". השרה הדגישה את הצורך בהחלטת ממשלה ברורה בנושא. ד"ר רויטל גולשמיד מהמרכז למחקר סביבתי בחיפה הוסיפה כי "הממשלה חייבת לוודא שפינוי התעשיות ילווה בהליכי שיקום הקרקע, שיקום הסביבה בנית עתודות תעסוקה חלופית כדי להבריא את המפרץ".

ראשת עיריית חיפה, עינת קליש-רותם, התראיינה בנושא לתמר אלמוג בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב ואמרה כי "חיפה אמרה כן לתוכנית מדהימה". קליש סיפרה שהתוכנית אושרה פה אחד בוועדת התכנון העירונית ומהווה למעשה הקמת עיר נוספת, בה יתגוררו 350,000 בני אדם.

בארגוני הסביבה בירכו על דברי היועץ שמחון. ״זהו דיון היסטורי עבור כל תושבי מפרץ חיפה שבו לראשונה הוצגה התוכנית בבית המחוקקים. שמחון ציין שצריך לסגור את בז"ן סביב 2025. עכשיו, עלינו כציבור לדרוש לוח זמנים ברור ומדויק להוצאת התוכנית אל הפועל בהחלטת ממשלה ולהחמרת הפיקוח והאכיפה כנגד המזהמים עד לסגירתם", אמר ישי וולפוביץ' מארגון מגמה ירוקה.

תגובות פחות אוהדות הגיעו מאיגוד הכימיה, ממנו נמסר כי "זה היה דיון פופוליסטי במעמד צד אחד. במשך שעתיים כולם חבטו בגופה של התעשייה בישראל. זאת בושה לכנסת ישראל שככה מתייחסים לעשרות אלפי עובדי התעשייה בישראל ולא בוחנים את הנתונים האמיתיים". 

תגיות:
חיפה