ממונה על שוק ההון והביטוח, ד"ר משה ברקת

הממונה על שוק ההון והביטוח בראיון בלעדי: מתכנן ליצור פוליסת בריאות אחידה - כמו ביטוח חובה לרכב

ד"ר משה ברקת הוא אולי דמות שלא כולם מכירים, אך הוא הרגולטור של כמעט שני טריליון שקלים. בריאיון טלוויזיוני ראשון ל"משחקי הכיס", הוא מבטיח שורה של רפורמות בתחום הפנסיה, הביטוחים וסוכני הביטוח
משחקי הכיס
29 ביוני 2020
18:52
עודכן ב 18:36

משה ברקת, הממונה על שוק ההון והביטוח, אומר היום (שני) כי "סוכנים וחברות ביטוח מפחידים את הציבור". בראיון בלעדי ל"משחקי הכיס" עם שאול אמסטרדמסקי, אמר ברקת בראיון טלוויזיוני ראשון מאז שנכנס לתפקידו בנובמבר 2018, כי בכוונתו לבצע כמה רפורמות בשוק הביטוח. לדבריו, בין השאר, בכוונתו לשנות את מודל דמי הניהול שקיימים כיום בחיסכון לפנסיה, כך שגובה דמי הניהול צריכים לרדת עם גיל המבוטח.

הצטרפו למשחקי הכיס

עוד אומר ברקת כי הוא מתכנן ליצור פוליסת ביטוח בריאות אחידה שכל חברות הביטוח ימכרו - כמו ביטוח חובה לרכב - ולאפשר ללקוחות להרחיב את הביטוח הזה בעוד הרבה ביטוחים אחרים - כמו ביטוח מקיף. בריאיון מתח ברקת ביקורת על סוכני הביטוח וחברות הביטוח ואומר: "הם מפחידים אותך בכל מיני דברים" והוסיף שרבים מהסוכנים לא מוכרים ללקוחות את המוצר הטוב ביותר: "אתה ניגש למישהו שהוא סוכן ואתה מצפה שהוא יציע לך את המוצר הטוב ביותר ואז מתגלה שהוא עובד רק עם חברת ביטוח אחת, או שתי חברות, אז איך הוא יכול להציע לך את המוצר הטוב ביותר? את מי הוא משרת, את החברות או אותי?".

עוד אמר הממונה על שוק ההון והביטוח כי הוא מוטרד שהצעירים בישראל אינם חוסכים מספיק והתייחס לעימות בין מיקי זוהר לשר האוצר ישראל כ"ץ, על רקע הצעת החוק של יו"ר הקואליציה זוהר למנוע את כניסתן של חברות האשראי לתחום הביטוח. "אני לא חושב שמיקי זוהר פועל נגד הציבור", אומר ברקת, "הוא דואג לפרנסת הסוכנים אבל אני חושב שהוא לא הבין עד הסוף את הצעדים שאנו עושים. אנחנו לא נגד הסוכנים אבל אי אפשר לעצור קדמה, אי אפשר לעצור תחרות ואי אפשר לעצור את ההתקדמות של הסוכן לכיוון של ייצוג הלקוח ולא מטרות אחרות".

אם יש נושא אחר שהרגולטורים של הביטוח נכשלים בו שוב ושוב, הוא כל מה שקשור לסוכני הביטוח. כשניגשים לסוכן, מצפים ממנו שיעניק לנו את ההצעה הטובה ביותר, אך פעמים רבות מתגלה כי הוא עובד עם חברת אחת או שתיים בלבד - שמעניקות לו תשלום נאה על הלקוחות אותם הוא מביא. אז איך אפשר לוודא שנקבל הצעה אובייקטיבית? 

ברקת מציע את המתווה הבא - לכל סוכן יהיה היצע של מוצרים, לפחות מארבע חברות, והעמלה שיקבל מאותן חברות תהיה זהה. "אנחנו רוצים לשנות את התגמול לסוכן, גם שיוכל לקבל עמלה זהה על מוצרים דומים". 

מה אפשר לתת לטייקון שכבר יש לו הכול? מיליארדים מהפנסיה שלנו | משחקי הכיס

בשביל לקדם מתווה כזה דרושה חקיקה, שעלולה להיבלם על ידי חבר הכסת מיקי זוהר. לדברי ברקת: "אני לא חושב שמיקי זוהר פועל נגד הציבור. הוא דואג לפרנסת הסוכנים, ואני חושב שהוא לא הבין עד הסוף את הצעדים שאנו עושים. אי אפשר לעצור קידמה, אי אפשר לעצור תחרות, ואי אפשר לעצור את ההתקדמות של הסוכן לכיוון של ייצוג הלקוח". 

"אני רוצה שהלקוח ישלם על הצלחה. אם אין הצלחה, אז אתה יכול לקבל גם 0 דמי ניהול. כך מנהל טוב יותר יקבל עמלות גבוהות יותר"

דבר נוסף שמבטיח ברקת לשנות הוא מודל דמי הניהול בחיסכון לפנסיה. לדבריו, "לפי המודל הקיים היום, אם אדם משקיע באג"ח או במניות, הוא ישלם את אותם דמי הניהול, על אף שהעלות שונה". בישראל מרבית החוסכים לא בוחרים את המסלול שלהם, אלא הוא משתנה אוטומטית על פי הגיל. חוסכים מבוגרים יותר משקיעים באופן אוטומטי בפחות מניות. ולכן, לפי ההצעה של ברקת, דמי הניהול שלהם ירדו עם הגיל. 

"אנו מקווים לאפשר דמי ניהול משתנים. לפעמים אדם רוצה לקחת סיכון ולהשקיע באפיקים שדורשים יותר התמחות. היום אין תמריץ להתמחות הזו - כי דמי הניהול נשארים אותו הדבר. אני רוצה שהלקוח ישלם על הצלחה. אם אין הצלחה, אז אתה יכול לקבל גם 0 דמי ניהול. כך מנהל טוב יותר יקבל עמלות גבוהות יותר".