-
צילום: דוברות הכללית

בקשת משרד הבריאות נדחתה: תוקף הבדיקות הסרולוגיות לא יוארך

ענקית התרופות "אבוט", שמייצרת את ערכות הבדיקה הסרולוגיות, סירבה לבקשה להאריך את חייהן. במשרד הבריאות אומרים שינסו בכל זאת לתקף את הערכות. אם המהלך לא יצליח, כ-150 אלף בדיקות סרולוגיות, בעלות של מיליוני שקלים, ייזרקו לפח
קטי דור
29 ביוני 2020
20:46

מחדל הבדיקות הסרולוגיות: ענקית התרופות "אבוט" שמייצרת את ערכות הבדיקה הסרולוגיות, סירבה לבקשת משרד הבריאות להאריך את תוקפן - כך פורסם הערב (שני) ב"חדשות הערב" בכאן 11. הבוקר החל הסקר הסרולוגי בישראל, במסגרתו ידגמו קופות החולים כ-70 אלף ישראלים, כדי ללמוד על התפשטות נגיף קורונה באוכלוסייה. 

במשרד הבריאות אומרים שינסו בכל זאת לתקף את הערכות, ולהעביר אותן בדיקות מסוימות כדי להאריך את תוקפן. אם המהלך לא יצליח, כ-150 אלף בדיקות סרולוגיות, בעלות של מיליוני שקלים, ייזרקו לפח. לפני כחודש פורסם לראשונה בחדשות הערב שכרבע מיליון ערכות בדיקה סרולוגיות, שתוקפן עומד לפוג בקרוב, צפויות להיזרק עקב חילוקי דעות בין קופות החולים למשרד הבריאות. 

בניגוד לבדיקת מטוש, שנבדקת בשיטת PCR ויכולה לומר אם אדם נשא של הנגיף ברגע נתון - בדיקה סרולוגית מאפשרת להבחין בנוכחות נוגדנים לנגיף בגוף, ולכן יכולה להעיד אם הנבדק נחשף בעבר לנגיף. סקר סרולוגי מדגמי ומצומצם שנערך בישראל העלה כי שיעור החשיפה של הנגיף עומד על 2-3% מהאוכלוסייה, פי עשרה ויותר ממספר הנשאים המאומתים.