-

איך הפכו הסמים הפסיכדליים לכלי טיפול בפוסט טראומה?

אנשים שסבלו שנים ארוכות מפוסט טראומה, הצליחו לדווח בפעם הראשונה על שיפור לאחר טיפול בחומר הפעיל בסם האקסטזי
אלון שרביט
30 ביוני 2020
07:32
עודכן ב 02 יולי 23:16

בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת המחקר בסמים הפסיכדליים הראה אפקטיביות מרשימה בטיפול בקשת רחבה של תופעות: התמכרויות, פוסט טראומה, סכיזופרניה ואוטיזם. אבל בשנות ה-70 יחסו של הממסד הרפואי כלפי הסמים הללו השתנה לגמרי והמחקר  כמעט פסק לחלוטין.

הסמים הפסיכדליים המוגדרים מסוכנים לשימוש הפכו לכלי מרכזי לטיפול בפוסט טראומה. מרכזים החדשים נפתחו בארץ לשם כך ונערכים מחקרים בנושא, אך לצד אלו יש גם סכנות בחוסר הפיקוח. אלון שרביט יצא לחקור את התופעה ונפגש עם המטופלים שהסם שינה את חייהם.

צפו בפרק 1

ישראלים רבים שהשתתפו בטקסי ריפוי שמאניים בדרום אמריקה נטלו את צמח האיווסקה האסור, שמעורר הזיות קשות, ודיווחו גם על חוויות חוץ גופיות. רבים טיהרו את החוויה כ"מסע טיהור" שיכול להוביל אדם מהג'ונגלים של דרום אמריקה ועד לשיחה עם אלוהים. 

צפו בפרק 2

300 אלף צעירים בישראל משתתפים מדי שנה במסיבות טבע וצורכים סמים במועדונים. לרוב, הם לא מודעים לסכנות שבפסיכוזה שעלולה להתפתח בשל השימוש בהם, חלקם נותרים פגועים.

צפו בפרק 3

מדריכים בסדנאות פסיכדליות טוענים כי טכניקות גופניות מעניקות למשתתפים חוויה של טראנס – מה שבעזרתו ניתן לטפל לטענתם בנפגעי טראומה – גם בלי להשתמש בחומרים.

צפו בפרק האחרון