-
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בעקבות הביקורת: אישור חוק איכוני שב"כ נדחה בשבוע

העלאת החוק במליאת הכנסת נדחתה ליום שני הבא בשל מאבק של האופוזיציה • אושרה בקריאה ראשונה הצעת החוק המגדילה, בין השאר, את הקנס על אי עטיית מסכה מ-200 ל-500 שקלים • אושרה בקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק למענק הסתגלות מיוחד לבני 67 ומעלה
יערה שפירא
29 ביוני 2020
22:35

בעקבות מאבק האופוזיציה: חוק איכוני שב"כ לאיתור חולי קורונה לא יובא הלילה (שני) לאישור מליאת הכנסת, ויעלה רק ביום שני הבא. לאופוזיציה, לפי ההסכמות כעת, יהיו חמש שעות דיבור במליאה לפני ההצבעה על החוק בשבוע הבא, ובתמורה הם לא יגישו הסתייגויות חדשות על החוק, אלא ידונו רק בקיימות.

בוועדת החוץ והביטחון אומרים כי בשעות הערב פנו במשרד הבריאות ליו"ר הוועדה, חבר הכנסת צבי האוזר, וטענו כי לאור נתוני התחלואה ונוסח הצעת החוק המסתמן, יש לדון בהצעת החוק בהקדם, ללא הסדר ביניים.

אתמול פורסם כי האוזר החליט שראוי שהוועדה תדון במשך כמה שבועות בחוק, ולכן בכוונתו לאשר חוק זמני. החוק המצומצם יקבע הסדר איכון סלולרי לשבועיים עד שלושה, שבמהלכם יוכל משרד הבריאות לעשות שימוש באיכון הטלפוני רק במוקדי תחלואה בולטים ומרכזיים. בתקופה זו תקיים הוועדה דיוני עומק בחוק האיכון ורק אחר כך תאפשר את אישורו בכנסת. לדברי חברים בוועדת חוץ וביטחון, בעקבות פניית משרד הבריאות היום, החליט יו"ר הוועדה שלא לקדם הצעת חוק מפוצלת, וכי הוא ייבחן את קידום החוק בימים הקרובים. 

בד בבד, הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק למענק הסתגלות מיוחד לבני 67 ומעלה, שנפלטו משוק העבודה בעקבות משבר הקורונה, ואינם זכאים לדמי אבטלה בשל גילם. המענק, בגובה מרבי של 4,000 שקלים בחודש, יינתן עד אמצע חודש אוגוסט למי שפוטרו או הוצאו לחל''ת.

נוסף לכך, הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק המחמירה את אכיפתן של הוראות הקורונה ומגדילה, בין השאר, את הקנס על אי עטיית מסכה מ-200 ל-500 שקלים. 28 חברי כנסת תמכו בהצעה, לעומת 14 שהתנגדו לה. הצעת החוק תועבר לוועדת החוקה של הכנסת להמשך הדיון בה.