החותם שנמצא
צילום: רשות העתיקות

ממצאים ארכיאולוגיים נדירים מהתקופה הפרסית חושפים את החיים שאחרי חורבן בית המקדש

הממצאים התגלו בחפירות ארכיאולוגיות בתוך הריסות של מבנה גדול, שחרב בחורבן הבבלי: "מציאתם של הממצאים האלה בהקשר ארכיאולוגי שניתן לתארך בסבירות גבוהה, נדירה מאוד"
שרון עידן
30 ביוני 2020
11:33

טביעות חותם שמתוארכות לתקופה הפרסית נמצאו היום (שלישי) בעיר דוד. מרשות העתיקות נמסר בתגובה כי הממצאים החדשים עשויים ללמד שלמרות מצבה הקשה של ירושלים לאחר חורבן בית המקדש הראשון, נעשו מאמצים להשיב את מערכות המנהל לתקינותם.

הממצאים התגלו בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות ואוניברסיטת תל אביב בחניון גבעתי שבעיר דוד. לדברי החוקרים, העתיקות נמצאו בשטח שנוקה וסודר בתוך הריסות של מבנה גדול, שחרב בחורבן הבבלי של ירושלים. עוד אומרים החוקרים כי נמצא גם חותם חרס שעליו טבועה דמותו של אדם היושב על כיסא גדול – ככל הנראה מלך, ולפניו עמודים.

לדברי פרופסור יובל גדות מהחוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת תל אביב ודוקטור יפתח שלו מרשות העתיקות, "למרות החפירות הרבות שנערכו בירושלים עד היום, הממצאים שנתגלו עד כה מהתקופה הפרסית דלים ביותר, ובשל כך גם חסר מידע על אופייה ומראה של העיר בתקופה זו. מציאתם של הממצאים האלה בהקשר ארכיאולוגי שניתן לתארך בסבירות גבוהה, נדירה מאוד".


חותם מהתקופה הפרסית (צילום: רשות העתיקות)