נתניהו ומנדלבליט
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נתניהו תקף את היועמ"ש על המלצתו שלא לאשר לו מימון הוצאות משפט

רה"מ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מזימת ההפיכה השלטונית של היועמ"ש נחשפה במלוא כיעורה" • לפיד: "ניסיון ההפיכה היחיד שמתרחש פה הוא הניסיון של נתניהו להפוך את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה" • מנדלבליט הודיע לוועדת ההיתרים כי רה"מ לא יוכל לקבל 10 מיליון שקלים ממקורבו
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
30 ביוני 2020
12:38
עודכן ב 22:15

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (שלישי) בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בעקבות המלצתו לוועדת ההיתרים שלא לאשר לנתניהו קבלת עשרה מיליון שקלים ממקורבו, איש העסקים ספנסר פרטרידג'. לדברי נתניהו: "מזימת ההפיכה השלטונית של מנדלבליט נחשפה במלוא כיעורה". 

עוד צייץ ראש הממשלה בחשבון הטוויטר שלו כי "באופן מדהים ומביש, בכירי משרד המשפטים קראו לראש הממשלה להתפטר מתפקידו, כתנאי לכך שיוכל להתגונן מפני כתב האישום המופרך שמנדלבליט תפר נגדו".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הגיב לדברי נתניהו ואמר כי "ניסיון ההפיכה היחיד שמתרחש פה הוא הניסיון של נתניהו להפוך את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה, והנסיון העברייני שלו להפוך את מנדלבליט למטרה לאיומים והסתה. מי שממשיך לשבת בממשלתו אחרי ההצהרה האחרונה לא יוכל לטעון אחר כך 'לא ידעתי'״.

המתקפה על היועץ המשפטי החלה מוקדם יותר היום, כשמקורבים לראש הממשלה אמרו: "ככל שנחשפים מעשיו הפסולים של היועץ המשפטי לממשלה בקלטות שהוא מסתיר מהציבור, כך הוא מעצים את הרדיפה השערורייתית שלו נגד ראש הממשלה נתניהו והימין".

בתגובתם אמרו המקורבים כי "ניגוד העניינים של היועמ"ש זועק לשמיים. ביד אחת הוא מגיש כתב אישום מופרך נגד ראש הממשלה וביד שנייה הוא עושה הכל כדי לחבל ביכולתו של ראש הממשלה להתגונן מפניו". לדבריהם, מנדלבליט מעמיד את ראש הממשלה לדין "בהאשמות מופרכות ותפורות שעלו כ-250 מיליון שקלים למשלם המיסים, תוך שימוש באמצעים פליליים כגון סחיטה באיומים של עדים. מנגד מנדלבליט מנסה למנוע בכל דרך מראש הממשלה את זכות היסוד להגן על עצמו בסיוע פרטי שלא עולה למשלם המיסים פרוטה. שוב מתגלה שיש חוק אחד לנתניהו וחוק אחר לכל האחרים. כך נראה חקירה פוליטית שמסתיימת בכתב אישום פוליטי".

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ כתב בחשבון הטוויטר שלו בתגובה כי הוא מעניק גיבוי מלא להחלטת היועמ"ש ולכל מערכת אכיפת החוק בישראל. "הם ימשיכו למלא את תפקידם ללא מורא, במקצועיות ובנחישות. הקמנו את הממשלה לאור משבר הקורונה ובזה יש לעסוק". גם שר המשפטים, אבי ניסנקורן מכחול לבן, הגיב בציוץ ומתח ביקורת על הדברים: "‏מנדלבליט לא רודף אף אחד, הוא מבצע את תפקידו. מתקפה על שומרי הסף פוגעת בדמוקרטיה, והחלשת הדמוקרטיה תפגע בזכויות של כל אזרח במדינת ישראל", אמר ניסנקורן.

שר התקשורת ויו"ר סיעת דרך ארץ, יועז הנדל, ציין: "בדמוקרטיה מותר להתווכח עניינית על כל החלטה של פקיד ציבור, אבל בין זה לבין מתקפה חזיתית על היועץ המשפטי לממשלה ומוסדות המשפט - מרחק רב". לפיד הוסיף: "‏נמשכת ההסתה הפרועה של ראש הממשלה נגד היועמ"ש ושלטון החוק. זה יגמר בדם. ביבי לא יוכל להגיד אחר כך 'לא ידעתי'. הוא מוביל את ההסתה. מי ששותק ונותן לו לגטימציה - האחריות גם עליו".

בהמלצתו מוקדם יותר כתב היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, כי "לא ניתן לקבוע שקבלת סכום זה על ידי ראש הממשלה מצד פרטרידג' אינה משום מתנה הניתנת לו באשר הוא עובד ציבור". 

הוועדה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בעניין לפני חודש. בתשובתו כותב מנדלבליט כי יש חזקה עובדתית שטובת הנאה הניתנת לראש הממשלה, ניתנת לו באשר היותו עובד ציבור ולכן אסורה לפי הדין. היועץ כותב עוד כי על אף שהשאלה על היקף המימון שמבקש ראש הממשלה עלתה בעבר, רק לאחרונה נקב ראש הממשלה בסכום של עשרה מיליון שקלים וציין כי הסכום עוד יכול להשתנות. 

לפני כארבעה חודשים קיבלה הוועדה את בקשת ראש הממשלה לקיים דיון מחודש בבקשתו למימון הוצאותיו המשפטיות. בניגוד להחלטת הוועדות הקודמות, קובעת הוועדה שיש מקום לדיון מחודש בבקשת נתניהו, כיוון שהשתנו הנסיבות. הוועדה הצביעה על הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה והיקף החומרים והעדויות הצפויים במשפט כמצדיקים דיון מחודש בבקשה. לאחר קבלת הבקשה לדיון נוסף, תתכנס הוועדה לדון בגופה של הבקשה.