אישה דתייה עם שביס יושבת על ספסל
הדס פרוש, פלאש 90

נשים מוסמכות לרבנות: מהלך מתבקש או שינוי מוגזם?

יום לאחר הודעת היועמ"ש שיאפשר לנשים לגשת למבחני הסכמה לרבנות - השיח סביב הסוגיה סוער: הרבנית רחל קרן טוענת ש"הרבנות היא מוסד אנכרוניסטי, עברנו אתגרים קשים ממנו" ואילו הרב רצון ערוסי, חבר מועצת הרבנות, מגיב ואומר כי "אנחנו מבטאים את עמדת היהדות האמיתית". האזינו לעימות בין השניים
מערכת כאן מורשת
30 ביוני 2020
16:38

"תורה מצמיחה תלמידות חכמים, אי אפשר להתעלם מכך" – כך אמרה הבוקר (שלישי) הרבנית רחל קרן, ראש בית המדרש במדרשת עין הנצי"ב, בראיון לבני טיטלבוים בתכניתו "הבוקר" בכאן מורשת. דבריה נאמרו בעקבות הודעת היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט כי המדינה תאפשר גם לנשים לגשת למבחני הסמכה לרבנות. מנגד, הרב ד"ר רצון ערוסי, רבה של קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, אמר בראיון כי "אנחנו מבטאים את עמדת היהדות הנאמה, יש כאן ויכוח מהותי האם היהדות היא היהדות של התקופה המערבית או היהדות האמיתית"

להאזנה לעימות בין השניים:

לכל תכניות "הבוקר">>
לכל תכניות כאן מורשת>>

אתמול (שני) התפרסמה תשובת היועמ"ש מנדלבליט לבג"צ, בה נכתב כי המדינה תייסד מסלול נוסף של מבחני הסכמה לרבנות, ומסלול זה יאפשר גם לנשים לגשת למבחנים. תשובתו של מנדלבליט ניתנה בעקבות עתירה שהגישו ארגון עתים, מרכז רקמן לקידום מעמד האישה באוניברסיטת בר אילן וארגון "קולך". העותרות טענו כי למרות שנשים לא יכולות לשמש בפועל בתפקידי רבנות מטעם המדינה, יש לאפשר להן לזכות בהכרה רשמית בידיעותיהן התורניות, כיוון שזו תסייע להן, בין היתר, בקבלת תפקידי רבנות בקהילות פרטיות.

על פי תשובתו של מנדלבליט, המסלול החדש של מבחני ההסמכה לא יופעל על ידי הרבנות הראשית אלא במסגרת גוף ממשלתי אחר. למרות החלוקה הזו, הרבנות הראשית הודיעה כי תתנגד למהלך.

תלמידה בלימוד גמרא, אילוסטרציה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"השגנו את הדבר המתבקש והמובן מאליו", אמרה הרבנית קורן. "תופעת תלמידות החכמים תתקיים בכל מקרה, בין אם המוסד האנכרוניסטי שנקרא רבנות יכיר בכך ובין אם יתעלם. עמדנו במבחנים קשים יותר מגברים שרוצים להיות רבנים".

כאמור, את עמדת הרבנות ביטא הרב רצון ערוסי, שאף התעמת עם הרבנית קורן בשידור. "לנו יש מודל אחר", אמר. "זו לא אפליה מגדרית, זו עמדת היהדות הנאמנה".

להאזנה לראיונות המלאים:

לדף הפייסבוק של כאן מורשת>>
לערוץ היוטיוב של כאן מורשת>>