חיילים, ארכיון
צילום: פלאש 90

צה"ל: מהיום שירות החובה לגברים קוצר לשנתיים וחצי

הקיצור נעשה כפוף לתיקון לחוק שירות הביטחון שאושר בכנסת לפני שלוש שנים. השינוי חל גם על נשים המשרתות בתפקידים שבהם משך השירות תואם לזה של גברים
רועי שרון
01 ביולי 2020
10:51

דובר צה"ל הודיע הבוקר (רביעי) כי החל מהיום יקוצר שירות החובה לגברים לשנתיים וחצי. הקיצור נעשה כפוף לתיקון לחוק שירות הביטחון מדצמבר 2016. בהודעה שנשלחה למתגייסים נכתב כי קיצור השירות חל גם על נשים המשרתות בתפקידים שמשך השירות בהם תואם למשך השירות של גברים.

בחוק שאושר בכנסת לפני כשלוש שנים הוחלט כי יישומו כרוך בהחלטת קבינט. בחודש שעבר פורסם בחדשות הערב כי הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, התנגד לקיצור השירות בחודשיים וכי ההכרעה בנושא הועברה לשר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ.

יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, מתח ביקורת על הודעת צה"ל ותהה: "איך מתקבלת החלטה כזאת דרמטית בלי דיון בממשלה, בלי דיון בקבינט, בלי דיון בוועדת חוץ וביטחון, בלי שהממשלה שומעת מה עמדתו של הרמטכ"ל? מהן ההשלכות, איך זה ישפיע על סדר הכוחות של יחידות קרביות בצה"ל? הזלזול כלפי מערכת הביטחון מדהים. אנחנו כבר רגילים להדלפות מהקבינט, אבל זה שמקליטים ראש שב"כ בישיבת קבינט, מדליפים את זה החוצה, זה שכל הויכוח המקצועי בין הרמטכ"ל לראש המוסד - הכל מודלף החוצה - זה דבר חסר תקדים, וזה אומר שיש פה פגיעה קשה במערכת הביטחון ובאמינות של מדינת ישראל".