תלמידי תיכון בתל אביב, בשבוע שעבר
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

יו"ר ארגון המורים מאיים להכריז על סכסוך עבודה נגד מנהלים שמקצרים את השבוע

חומר הלימוד יצומצם ב-30% בשנה הבאה גם בחטיבות ובתיכונים. אתמול הודיע מנכ"ל משרד החינוך על צמצום דומה בתוכנית הלימוד בבתי הספר היסודיים
לירן כוג'הינוף
01 ביולי 2020
13:15
עודכן ב 16:28

יושב ראש ארגון המורים רן ארז איים היום (רביעי) להכריז על סכסוך עבודה נגד מנהלי בתי ספר על-יסודיים שבשנה הבאה לא ילמדו בימי שישי. במכתב ששלח ארז למורים הוא כתב כי לימודים של חמישה ימים בשבוע מנוגדים להוראות משרד החינוך ולהסכמי עבודה עם ארגון המורים, וכן למה שקיים במערכת החינוך מאז הקמת מדינת ישראל.

עוד כתב יושב הראש במכתבו כי מלבד פגיעה בחופש הבחירה של המורה ביום חופש, הדבר יוצר גם עומס רב על תלמידים ומורים, משום שכך כל שעות ההוראה הכיתתיות אמורות להתקיים בחמישה ימים בשבוע, ולא בשישה. באשר לתלמידים, לדבריו, הם יקבלו "עוד יום של שוטטות, בטלה, נהיגה בכבישים והיעדר מסגרת חינוכית".

בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב פורסם היום כי בעקבות מגפת קורונה, גם בחטיבות הביניים ובתיכונים יצומצם חומר הלימוד בשנת הלימודים הבאה ב-30%. משרד החינוך יפרסם למנהלי בתי הספר בחודש אוגוסט מה מחומר הלימוד יצומצם ובמה יש להתמקד.

אתמול הודיע מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב למנהלי בתי הספר כי מערכת החינוך נדרשת להיערך לתרחישים אפשריים בשנה הבאה, בהם סגר מלא של כלל בתי הספר ומעבר ללמידה מרחוק. במסמך נכתב למנהלי בתי הספר היסודיים כי היקף תוכנית הלימודים תשתנה. תכני החובה בתוכנית יצומצמו לכ-70% מהתוכנית המלאה. כל בית ספר רשאי לבחור ללמד גם תכנים נוספים מתוך 30% שהוגדרו כרשות.

בריאיון לכאן רשת ב, אמרה נשיאת מכללת בית ברל פרופ' תמר אריאב כי מדובר בהחלטה נכונה של משרד החינוך - אך לא מספיקה."אין ספק שבשנה הבאה יצטרכו להשלים גם חומר שלא נלמד השנה ויצטרכו לעשות גישור על פערים", אמרה פרופ' אריאב. היא הוסיפה כי "לא מספיק להגיד שמקצצים את החומר, אלא צריך להשלים את זה בהוראה פדגוגית מתאימה שמאפשרת ללמוד בצורה מעמיקה יותר".