מצעד הגאווה

ניסנקורן הודיע: אקדם את חוק הפונדקאות

שר המשפטים ציין כי בכוונתו לקדם את החוק עוד השנה. "השיוויון הוא עמוד תווך במדינה דמוקרטית והזכות הבסיסית להורות חייבת להיות שוויונית", אמר ניסנקורן. גנץ הוסיף: "שוויון זכויות מלא להורים ולמי שרוצים להיות הורים. הבטחנו ונקיים" • לפיד ורול העבירו הצעת חוק פרטית, שלא עברה, אך אוחנה, שמולי וגינזבורג מהקואליציה הצביעו בעד. מיקי זוהר נזף בהם
יערה שפירא ותמר אלמוג
01 ביולי 2020
14:15
עודכן ב 15:33

שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע היום (רביעי) כי בכוונתו לקדם בחצי השנה הקרובה את חוק הפונדקאות. "בכוונתי להביא הצעת חוק ממשלתית בהסכמה שתבטיח שוויון זכויות בהורות לכל אזרח עוד בשנת 2020", אמר ניסנקורן. ראש הממשלה החליפי בני גנץ התייחס להודעה וכתב: "שוויון זכויות מלא להורים ולמי שרוצים להיות הורים. הבטחנו ונקיים".

"השיוויון הוא עמוד תווך במדינה דמוקרטית והזכות הבסיסית להורות חייבת להיות שוויונית ללא הבדל דת, גזע, מגדר ונטייה מינית. גם פסיקת בג"ץ תואמת את העיקרון היסודי הזה", הוסיף השר.

היום נערך בכנסת דיון בהצעת חוק פרטית של חברי הכנסת יאיר לפיד ועידן רול, הנועדה לאפשר לבני זוג או לגבר יחיד להתקשר עם אישה לשם הולדת ילד. כצפוי, ההצעה של לפיד ורול לא עברה. השרים אמיר אוחנה ואיציק שמולי, המשתייכים לקהילה הגאה, וחבר הכנסת איתן גינזבורג הצביעו בעד - בניגוד לעמדת הממשלה. יו"ר הקואליציה מיקי זוהר נזף בהם ואיים בסנקציות.

חבר הכנסת יואב קיש השיב מטעם הממשלה להצעת החוק והסביר מדוע הממשלה תתנגד להצעת החוק בשלב זה. "מי שרוצה להוביל תיקון משמעותי צריך ללכת יד ביד עם הממשלה כי הממשלה תעשה את זה. הממשלה התחייבה תוך חודשיים לתת תשובה מוסמכת והממשלה תוביל חקיקה בעניין הזה. ביקשו חודשיים, למה לא יכולתם להענות לבקשה הזאת? זו לא התנהלות ראויה. אין מענה בהצעת חוק לקביעה ברורה של קריטריונים - מה הקושי בלהביא ילדים, מתן ביטוי לאפשרות ליישום החוק ללא פגיעה בנשים הנזקקות לפונדקאות מסיבות חברתיות ועוד", אמר קיש.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הגיב לקיש: "הוא עמד פה על הדוכן ושיקר. הם לא יעבירו עוד חודשיים ולא עוד שנתיים. הדרך להעביר את החוק הזה היא להעביר את הממשלה הרעה הזאת מן העולם".

בפברואר קבע בג"ץ פה-אחד כי יש לאפשר לזוגות בני אותו המין, ולגברים יחידים בעלי זיקה גנטית ליילוד, לבצע הליך פונדקאות בישראל. השופטים קבעו שהחוק המונע מגברים יחידים ומבני זוג בני מין אחד את האפשרות לעשות שימוש בהליך פונדקאות, פוגע "פגיעה בלתי-מידתית" בזכות לשוויון ובזכות להורות, ואינו חוקתי.

בנוסף, הרכב השופטים, שכלל את הנשיאה אסתר חיות, חנן מלצר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן ויצחק עמית, הורה למדינה לתקן את החוק בתוך שנה, אחרת יינתן סעד אופרטיבי מבית המשפט - באמצעות "קריאה לתוך החוק" של הסדר שוויוני, או באמצעות ביטול הוראות החוק. לדבריהם, החוק הנוכחי מפלה גברים יחידים על רקע מגדרי, וגברים שחיים בזוגיות חד-מינית על רקע נטייה מינית.