התקיפה בסוריה שיוחסה לישראל ושבה נהרגו 7 סורים איר
צילום: אי-פי

רוסיה, טורקיה ואיראן: "התקיפות הישראליות בסוריה מגבירות את המתח באזור"

בהודעה שפרסם הקרמלין נכתב כי השלוש רואות את התקיפות המיוחסות לישראל "כגורם מערער שמפר את ריבונות סוריה ומגביר את המתיחות באזור" • הקרמלין אף גינה את ההכרה האמריקנית ברמת הגולן
איתמר מרגלית
01 ביולי 2020
16:44

רוסיה, טורקיה ואיראן מחשיבות את התקיפות בסוריה שמיוחסות לישראל "כגורם מערער שמפר את הריבונות של סוריה ומגביר את המתיחות באזור". כך פורסם היום (רביעי) בהודעה חריגה של הקרמלין בעקבות שיחת ועידה מיוחדת שקיימו נשיאי שלוש המדינות. 

בנוסף, שלוש המדינות גינו את ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל על רמת הגולן. "גינינו את ארצות הברית על החלטתה בעניין הגולן הכבוש, ההחלטה האמריקנית מהווה הפרה חמורה של החוק הבין-לאומי ואיום על השלום האזורי", נכתב בהודעה הרוסית.

ביום ראשון דווח בסוריה על תקיפה אווירית שבוצעה לעבר מוצבי המיליציות באזור עיר הגבול אל-בוכמאל במזרח סוריה. מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, המזוהה עם האופוזיציה במדינה, דיווח כי תשעה פעילים בשורות המיליציות האיראניות והפרו-איראניות, בהם גם כאלה בעלי אזרחות זרה, נהרגו. מדובר, לפי דיווחים, בתקיפה שנייה באותו אזור, כשבלילה טען מנהל מרכז המעקב הסורי כי שישה מאנשי המיליציות הפרו איראניות נהרגו בתקיפה, שלפי הערכתו בוצעה על ידי מטוסים ישראליים.

בשבת התפרסמו באיראן תמונות נדירות של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, איסמאעיל קאא'ני, שביקר לאחרונה באזור אל-בוכמאל. בהמשך התמונות הוסרו, ועיתונאי איראני טען שהיה חוסר תיאום בין הסוכנות שהפיצה אותן למשמרות המהפכה.

בשבוע שעבר דווח בסוריה על הרוגים בשני גלי תקיפות המיוחסים לישראל במזרח ובמערב המדינה. מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח כי בתקיפות באזור דיר א-זור וא-סוח'נה נהרגו חמישה מאנשי המיליציות הפרו איראניות. בנוסף, צבא סוריה דיווח כי שני חיילים נהרגו וארבעה נפצעו בתקיפה של ישראל על עמדותיו באזור א-סווידאא' בדרום מזרח המדינה. דווח כי שני ההרוגים הם מאנשי מערך הנ"מ בצבא סוריה.