תמונת הסינגל של עומר אדם ועדן בן זקן - "קוקריקו"
צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של עדן בן זקן

השיר החדש של עומר אדם ועדן בן זקן מעורר ביקורת

תמונת הסינגל, שבה נראים הזמר והזמרת עוטים כאפיה וחיג'אב, עוררה ביקורת בטענה כי מדובר בניכוס תרבותי
מערכת כאן חדשות
02 ביולי 2020
06:00
עודכן ב 11:07

השיר החדש של עומר אדם ועדן בן זקן - "קוקוריקו" - שיצא הבוקר (חמישי), ומהווה את שיתוף הפעולה הראשון בין השניים עורר ציפיות רבות, אך גם הספיק לעורר ביקורת עוד בטרם יצא. הביקורת אינה מופנית כלפי השיר עצמו, אלא לתמונת הסינגל שפורסמה אתמול, ובה נראים אדם ובן זקן עוטים כיסויי ראש ערביים מסורתיים - כאפיה וחיג'אב.

בשיר "קוקוריקו" שרים השניים בחמש שפות: אנגלית, ספרדית, איטלקית, ערבית ועברית. צילומי הקליפ נערכו במשך כמה ימים בסמוך לכפר הנוקדים למרגלות המצדה.

חאדר אבו סייף, מתאם תקשורת המגזר הערבי בעיריית תל אביב ופעיל קהילת הלהט"ב, יצא נגד תמונת הסינגל בטענה כי האופן שבו מצולמים הזמר והזמרת הוא ניכוס תרבותי. סייף כתב בפייסבוק לצד פרסום התמונה: "מה אומרים על הדבר הזה? אין בושה יותר במדינה הזו".

עוד כתב אבו סייף, כשהוא מתייחס למחאה ברחבי העולם בתקופה האחרונה נגד שימוש ב"בלאק-פייס", כי "ברוב העולם כבר הבינו את הגזענות שקיימת בגניבת אלמנטים תרבותיים מעמים אחרים, בעיקר כשזה נעשה על ידי קבוצת הרוב אל מול מיעוט חלש".

דבריו של אבו סייף הובילו לתגובות ברשת. אחת מהגולשות שהגיבה לדברים כתבה: "נראה לי שאנחנו מחפשים לעצמנו שחורים על מנת שנוכל לעשות קצת black facing ציוני". מנגד, היו מי שיצאו נגד הביקורת של אבו סייף. "מה הבעיה?", כתב אחד המגיבים. "סבא וסבתא שלי לבשו בגדים דומים גם בישראל, אז אם אני אלבש את הבגדים האלה זה יהיה ניכוס תרבותי?".