חבר הכנסת איימן עודה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

חבר הכנסת איימן עודה הששתתף בכנס עם סגן מנהיג חמאס, סאלח עארורי, ובכיר פת"ח ג'יבריל רג'וב

הליכוד: "שפל נוסף לאיימן עודה שהשתתף בכנס עם אנשי חמאס שקראו לרצוח ישראלים" • יו"ר הרשימה המשותפת: "אפשר לחשוב שבאתי עם מזוודות של מזומנים" • רג'וב: "אנו מאוחדים ונחליט מה הטקטיקות בשטח לפי מעשי ישראל"
גל ברגר ומשה ברקוביץ'
02 ביולי 2020
13:33
עודכן ב 16:24

בכיר הפת"ח ג'יבריל רג'וב כינס היום (חמישי) מסיבת עיתונאים וירטואלית והכריז כי "סיפוח פירושו הכרזת מלחמה". במסיבת העיתונאים השתתף מביירות סגן מנהיג חמאס סאלח עארורי ויו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה. דוברו של עודה אמר: "הגיע לכנס כדי לתמוך בצעדי הפיוס הפנים פלסטיניים". ההשתתפות של יו"ר הרשימה המשותפת עוררה סערה במערכת הפוליטית. בליכוד כתבו בתגובה כי מדובר בשפל נוסף לעודה.

"זה האיש שאיתו יאיר לפיד ובוגי יעלון רצו להקים ממשלה. אין גבול לבושה", כתבו בליכוד. חבר הכנסת שלמה קרעי (הליכוד) הגיש תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת בגין תמיכה בארגון טרור של עודה. חברת הכנסת מיכל שיר (הליכוד) פנתה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה לחקור את עודה. לדברי שיר, עודה השתתף בכנס משותף לארגוני הטרור פת"ח וחמאס, בו שני הארגונים הודיעו הלכה למעשה על השקת אינתיפאדה נגד ישראל. שיר קראה להסרת חסינותו.

יו"ר הרשימה המשותפת הגיב לבקורת הרבה נגדו וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אפשר לחשוב שבאתי עם מזוודות של מזומנים. יש עובדה אחת שאי אפשר להתחמק ממנה - פיוס בהנהגה הפלסטינית הוא צעד הכרחי למאבק בסיפוח, סיום הכיבוש וקיום משא ומתן לשלום צודק ומדינה פלסטינית עצמאית לצד ישראל".

במסיבת העיתונאים נשאל רג'וב אם תהיה אינתיפאדה וענה: "כל האופציות פתוחות". רג'וב ועארורי בירכו את יו"ר הרשימה המשותפת על שהיה נוכח בחדר הדיונים ברמאללה שממנו שידר רג'וב בווידאו. 

רג'וב הוסיף: "אנו מצפים שהקהילה הבינלאומית תפעיל עוד לחץ על ישראל שלא לבצע צעדים חד-צדדיים. אם נידחק לפינה – לא ניכנע ולא נניף דגל לבן. כל האופציות פתוחות, אם נגיע למצב שבו ישראל תחל בסיפוח ותסגור את הדלת לשתי המדינות. בואו נחכה ונראה, כשנגיע לגשר נעבור אותו. כעת אנו מאוחדים, ואנו קול אחד, אותו הקול שמצפים לראות מדינה פלסטינית עצמאית. זה מה שאנו רוצים להשיג בלי שפיכות דמים ובלי סבל".

כחודש חלף מאז הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, בעקבות כוונת ישראל להחיל ריבונות על חלקים מיהודה ושמרון. אחד האיומים של הרשות הפלסטינית היה הפקדת הנשק של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים במפקדת צה"ל ביהודה ושומרון, והעברת האחריות על הביטחון לישראל.

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, יערה שפירא ויואב קרקובסקי