-
צילום: פלאש 90

ועדת ההיתרים: על רה"מ להחזיר 30 אלף דולר למיליקובסקי

נתניהו יחזיר את הסכום, ששימש להגנתו המשפטית, מתוך 300 אלף שקיבל ממקורבו • הוועדה הודיעה שלא תדון בבקשת ראש הממשלה למתנה בסך מיליונים ממקורבו ספנסר פרטרידג', בעקבות חוות הדעת שמסר מנדלבליט, לפיה מדובר במתנה לא חוקית
תמר אלמוג
02 ביולי 2020
14:43

ועדת ההיתרים הודיעה היום (חמישי) כי על ראש הממשלה בנימין נתניהו להחזיר 30 אלף דולר שקיבל ממקורבו נתן מילקובסקי. זהו הסכום ששימש להגנתו המשפטית של נתניהו, ועל כן הוא נדרש להשיבו. את 270 אלף הדולרים הנוספים שקיבל ממקורבו, ששימשו לטענת הזוג נתניהו, שנחשפה בכאן חדשות, להגנתה של שרה נתניהו בפרשת המעונות - לא יוחזרו.

בהודעת הוועדה נכתב: "היות ונמצא כי הכספים שימשו לייצוגה המשפטי של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בתיק המעונות, ובהיותה אדם פרטי - הם אינם נדרשים להשבה. נתניהו איננה חברת ממשלה ועל כן איננה כפופה ל'כללי אשר'. לפיכך, אין היא נדרשת להשיב סכומים ששולמו עבור ייצוגה המשפטי".

כמו כן, הוועדה הודיעה שלא תדון בבקשת ראש הממשלה למתנה בסך מיליונים ממקורבו ספנסר פרטרידג', וזאת לאור חוות הדעת שמסר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביום שלישי, לפיה מדובר במתנה לא חוקית. 

במכתב שנשלח לעורכי דינו של נתניהו על ידי מזכיר ועדת ההיתרים וראש מטה מבקר המדינה, עורך הדין עדן ביזמן, נכתב כי אומנם היועץ קבע שאין מניעה לראש הממשלה לקבל מימון להגנתו המשפטית מפטרידג', אך גובה הסכום המבוקש, ובהתחשב בטיב הקשר בין השניים, אינו עומד בכללים לקבלת מתנה בהתאם לחוק המתנות.

בהמלצה שהגיש מנדלבליט לוועדה נכתב כי "לא ניתן לקבוע שקבלת סכום זה על ידי ראש הממשלה מצד פרטרידג' אינה משום מתנה הניתנת לו באשר הוא עובד ציבור". בתגובה, ראש הממשלה תקף בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה: "מזימת ההפיכה השלטונית של מנדלבליט נחשפה במלוא כיעורה".

לפני כארבעה חודשים קיבלה הוועדה את בקשת ראש הממשלה לקיים דיון מחודש בבקשתו למימון הוצאותיו המשפטיות. בניגוד להחלטת הוועדות הקודמות, קבעה הוועדה שיש מקום לדיון מחודש בבקשת נתניהו, כיוון שהשתנו הנסיבות. הוועדה הצביעה על הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה והיקף החומרים והעדויות הצפויים במשפט כמצדיקים דיון מחודש בבקשה.