גנץ וכוכבי בהפגנת משפחת גולדין מחוץ לטקס האזכרה ה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

לאה גולדין לנשיא: 6 שנים לא החזרתם את הבנים; ריבלין: אתם לא עוזבים אותנו ובצדק

משפחת גולדין הפגינה מחוץ לטקס האזכרה הממלכתי לחללי צוק איתן בהר הרצל. בסוף הטקס יצאו נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ למשפחה
יערה שפירא ורועי שרון
02 ביולי 2020
17:00
עודכן ב 18:30

הערב (חמישי) התקיים טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכת "צוק איתן" בהיכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל, בירושלים. מחוץ להיכל הזיכרון, משפחת גולדין קיימה במקביל, יחד עם משפחות שכולות נוספות, מחאה תחת הכותרת "צוק איתן לא נגמר עד שיחזרו אורון והדר".

הנשיא ראובן ריבלין וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, שהיה הרמטכ"ל בזמן המבצע, יצאו אל הפגנת משפחת גולדין בסיום הטקס הרשמי. אביו של הדר גולדין, שמחה, אמר לגנץ: "שש שנים זה יותר מדי, אתה עדיין המפקד של הדר". אימו, לאה, אמרה להם: "שש שנים לא החזרתם את הבנים, ויש ציוד שנכנס לעזה בלי הפסקה. בהזדמנות של הקורונה אפשר היה להשפיע ולהביא את חמאס למקום אחר במגעים וההזדמנות מפוספסת".

גנץ השיב להורים: "נעשים מאמצים כל הזמן ואני מבטיח לעשות כל מה שאפשר. לא רוצים לדבר מול המצלמות". לדברי הנשיא ריבלין, "אני מזכיר בכל שיחה עם כל מדינאי את העניין הזה. אתם לא עוזבים אותנו ובצדק". גם הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ואלוף פיקוד הדרום הרצי הלוי הגיעו למקום מחאתם לזמן קצר ובירכו לשלום את המשפחות.

במשפחה מוחים על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו הזמין השנה רק את אימו של אורון שאול, זהבה, לפגישה לפני כשבועיים, בעוד שבכל שנה הוזמנו נציגי שתי המשפחות. הסיבה, ככל הנראה, היא הביקורת שהטיחו בו.

טקס האזכרה בהר הרצל

בנאום מצולם מרחוק ששודר בטקס אמר נתניהו כי "מי שינסה לאתגר אותנו בפעולות אלימות יספוג מכה מוחצת ביותר". הוא הוסיף כי "אנו מוסיפים לפעול להשבתם של אורון שאול והדר גולדין, וכמוהם גם את אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. כשאנחנו מזהים חלון הזדמנויות – אנחנו מוכנים לתת לו סיכוי, ואנחנו נותנים לו סיכוי".

"גם כעת, חמאס ממשיך לפעול על מנת לפגוע בשגרת החיים ובחוסן שלנו", אמר הנשיא ריבלין בנאומו בטקס. "חמאס מוסיף לאיים על שלומם של תושבי עוטף עזה, להחזיק בגופותיהם של לוחמי צה"ל, סגן הדר גולדין וסמל ראשון אורון שאול זכרם לברכה, ובאברה מנגיסטו והישאם א-סייד שבויים, חסרי ישע. חמאס גם ממשיך להחזיק בשני מליון תושבי הרצועה כבני ערובה לקידום משאלותיו הרצחניות האכזריות הבוחרות במוות על פני החיים".

מבצע "צוק איתן" החל ב-7 ביולי 2014, בתגובה להתגברות ירי רקטות ומרגמות על ידי ארגוני טרור מרצועת עזה, לעבר ישראל. המבצע נמשך 50 ימים, וגבה את חייהם של 68 חיילים, בהם סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול - שהשבתם לישראל טרם הושלמה. חמישה אזרחים ישראלים ואזרח זר נוסף נהרגו במהלך המבצע גם כן. אלפי אזרחים וחיילים נפצעו.