חגיגות הסיגד בארמון הנציב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בממשלה שוקלים: ועדת חקירה לבחינת העלייה מאתיופיה

הוועדה תבחן את הכשלים ומעורבות של גורמים בעלי אינטרסים ברשימות העלייה • בוועדה שתוקם מבקשים לבדוק גם מי זכאי לעלות ויישבו בה הקייסים ואנשי משרד הפנים
נופר משה פרדו
03 ביולי 2020
09:34

בממשלה מתכוונים להקים ועדת חקירה שתבחן את העלייה מאתיופיה ב-20 השנים האחרונות, כך פורסם היום (שישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. גורמים בממשלה אומרים שמי שדוחף להקמת הוועדה הוא סגן השר גדי יברקן. כמו כן, מבקשים להקים ועדה שתחליט מי זכאי לעלות לארץ. 

ועדת החקירה שתוקם צפויה לבחון את הכשלים בעלייה. בין השאר ייבחן איך עלו אנשים לישראל כאשר בני המשפחות שלהם נשארו באתיופיה? ואת ההתערבות של גורמים בעלי אינטרס ברשימות העלייה. כמו כן ייבדק האם ארגונים אוונגליסטים שתורמים לממתינים באתיופיה משפיעים על הרשימות. 

כמו כן, מבקשים להקים ועדה שתחליט מי זכאי לעלייה. יישבו בה אנשי דת הקייסים יוצאי אתיופיה ואנשי משרד הפנים. הכוונה היא שהקייסים המחזיקים אצלם את הידע ההיסטורי על קהילת היהודים באתיופיה יבחנו מי בעל שורשים יהודיים ומי לא ויוכלו להשפיע על רשימות העלייה.

יו"ר המאבק להעלאת יהודי אתיופיה אורי פרדניק אמר בתגובה: "מצבה של הקהילה היהודית באדיס אבבה ובגונדר בסכנה קיומית עקב המשבר הכלכלי בעקבות קורונה ואי-היציבות שבאתיופיה. על כן נדהמנו לשמוע שבמקום להתקדם עם ביצוע החלטת הממשלה שהתקבלה ב-2015, הממשלה מנסה ליזום עוד ועדה שבה הממשלה תחקור את עצמה, במקום לבצע את החלטותיה. ועדה כזאת תספק ג'ובים נוספים בזמן שהממתינים באתיופיה רעבים ללחם - היא לא תמצא פתרון לממתינים".