מחלקת בידוד
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הלקח מהגל הראשון: חיבור קשישים למכשירי הנשמה - מזיק

רופאים טוענים כי סיכוי הזקנים לשרוד הנשמה הוא קטן וכי מדובר ב"עינוי", לכן מספר המונשמים בגל הנוכחי קטן משמעותית • יולי אדלשטיין בריאיון ראשון מאז נכנס לתפקיד: לא מספיק לקטוע את שרשרות ההדבקה, נדרשת גם אכיפה ושמירת הכללים
השבוע
03 ביולי 2020
21:08

התפשטות קורונה: אחד הלקחים מהגל הראשון – חיבור קשישים למכשירי הנשמה עלול להזיק יותר מלהועיל, ולכן מספר המחוברים למכונות הנשמה פוחת. כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11. רופאים ובעלי מקצוע טוענים כי סיכוי הזקנים לשרוד הנשמה הוא קטן וכי מדובר בעינוי ובהתעללות בקשישים. עוד אומרים הרופאים כי הם ממליצים לקשישים לוותר על החיבור למכשיר ההנשמה מלכתחילה.

המשנה למנכ"ל בית החולים שיבא, פרופסור ארנון אפק, הגיב לפרסום ואמר בתוכנית: "זה לא קשור בהכרח לגיל. למדנו שצריך לדחות את ההנשמה ככל הניתן ולכן נראה נתק בין מספר החולים במצב קשה למונשמים – כלומר, נראה פחות מונשמים".

  

כמו כן, נתוני התחלואה של הימים האחרונים מצביעים על עלייה תמידית במספר החולים במצב הקשה, ולא רק בנדבקים. בקצב ההדבקה הנוכחי בישראל, מספר הנדבקים היומי יגיע ל־2,000 בתוך 10–12 ימים. זה אומר שבתוך שלושה שבועות יהיו 40 חולים  במצב קשה מדי יום.  

שר הבריאות יולי אדלשטיין התראיין היום לראשונה מאז מונה לשר ב"השבוע" ואמר כי אנשים שכביכול נלחמים לטובת הציבור עשויים להביא אותנו לסגר מלא נוסף. עם זאת הבהיר לירון דקל כי יעשה הכל כדי שהתרחיש הזה לא יתממש.

"בכל יום כרגע יש יותר מאלף חולים מאומתים חדשים. אבל אם נשמור על ההנחיות ואנחנו כמשרד הבריאות נעשה כל מה שמוטל עלינו, ואני מבטיח שזה מה שאנחנו עושים, ואם תהיה גם אכיפה, אז כולנו ביחד נשנה את המגמה".

על השאלה איך מדינות באירופה הצליחו להגיע למצב של אפס נדבקים, ענה: "מישהו אי־פעם שלט בווירוס הזה? גם באירופה חשבו שהשתלטו. מדינות שהודיעו על אפס חולים חזרו להדביק. השתלטנו יפה מאוד על הגל הראשון, אומנם במחיר כלכלי כבד, אבל טוב שפתחנו את המשק והחינוך. היה צורך לפתוח את המשק אחרת היינו קורסים כלכלית. הנגיף זיהה את זה ותוקף בחזרה. מה גם שכשהדברים השתחררו היה 'תו סגול' – ואנחנו יודעים שלא הכל נשמר".

האם משרד הבריאות נערך לגל השני?

"אנחנו הפקנו את הלקחים בכל מיני מאמצים שאנחנו עושים. כולם אוהבים לדבר על קטיעת שרשרות ההדבקה. מי שמצפה שבמצב של אלף חולים חדשים ביום נקטע שרשרות ההדבקה ונוכל להשתלט על הווירוס – פשוט טועה ומטעה".

"אין מומחה בעולם או בארץ שטוען שבמצב הנוכחי, על ידי חקירות בלבד אתה משתלט על התחלואה. לכן יש צורך גם באכיפה וגם בסגירה של אירועים או צמצום בהתקהלויות, כל הדברים האלה יכולים לעבוד ביחד"

"הוספנו מאות אנשים לצורך בדיקות אפידמיולוגיות. הוספנו אמצעים דיגיטליים. גייסנו 300 סטודנטים לרופאה ולסיעוד והיד עודנה נטויה. אין מומחה בעולם או בארץ שטוען שבמצב הנוכחי, על ידי חקירות בלבד אתה משתלט על התחלואה. לכן יש צורך גם באכיפה וגם בסגירה של אירועים או צמצום בהתקהלויות, כל הדברים האלה יכולים לעבוד ביחד".

למה הזמן מאז שאדם מתלונן על סימפטומים ועד לקבלת תוצאות כל כך ארוך?

"אנחנו אחת המדינות בעולם שעושות הכי הרבה בדיקות לנפש. המדיניות הייתה שונה ואני שיניתי אותה. ברגע שאתה משנה מדיניות מסתבר שחלק מהדיווחים שאתה מקבל הם לא מדויקים. למשל, צוואר הבקבוק במעבדות התגלה כשעלינו במספר הבדיקות. הוספנו שם כוח אדם. אתמול עשינו 24 אלף בדיקות – דבר שלא היה כמותו, – ועדיין צריך להשתפר בזה".

"מאמץ המאבק בקורונה הוא משותף, לאומי, משרד הבריאות לא יכול לעשות אותו לבד. פיקוד העורף עובד איתנו יום־יום ובלי כל הפעילות שלהם לא היינו עוברים את הגל הראשון ולא נעבור את הגל השני, אבל – כל אחד והסמכויות שלו"

מה הקריטריונים לסגר מלא?

"לסגרים מקומיים, מה שמכונה 'אזור אדום', יש קריטריונים ברורים. סגר מלא זאת החלטה שלא יכולה להיות של שר הבריאות. מקווה שלא נגיע לשם. בהחלט לא חושב שאנחנו צריכים לקבל צל"ש אם נגיע לשם. מצד שני, כשהפופוליזם חוגג אז אותם אנשים שכביכול נלחמים לטובת הציבור יביאו אותנו לסגר מלא".

האם מדובר אולי בהיסטריה מוגזמת?

"בכל חודש יוני היו 103 חולים במצב קשה. אנחנו עכשיו ב־3 ביולי, וכבר יש 38 חולים במצב קשה. אם נפעל נכון נוכל להתגבר".

למה סירבת להעביר סמכויות לפיקוד העורף?

"מאמץ המאבק בקורונה הוא משותף, לאומי, משרד הבריאות לא יכול לעשות אותו לבד. פיקוד העורף עובד איתנו יום־יום ובלי כל הפעילות שלהם לא היינו עוברים את הגל הראשון ולא נעבור את הגל השני, אבל – כל אחד והסמכויות שלו".

בתוך כך התייחס שר הבריאות גם לכמה נושאים פוליטיים ואמר כי לדעתו הממשלה תחזיק מעמד על אף העימותים בימים האחרונים. על הסיפוח שלא התקיים ב־1 ביולי אמר כי עדיין לא התקיים דיון בקבינט המדיני־ביטחוני בנושא אבל הדגיש כי לדעתו אסור לפספס את ההזדמנות הזאת.