נתניהו והנגבי, ארכיון
צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90

נתניהו מתנער מהנגבי: "המצוקה אמיתית"

השר התנצל בעקבות הסערה שגרמה אמירתו בקשת 12: "אני ער למצוקה הגדולה של ציבור שלם שנמצא במלחמת הישרדות". אלא שאחרי ההתנצלות, ענה פעם נוספת באופן מעורר מחלוקת לאזרח שפנה אליו באופן פרטי • שר האוצר כ"ץ: "רבים בציבור הישראלי נקלעו למצוקה כלכלית. אנו מחויבים לתת סיוע, לא להטיח בהם האשמות וביטויי גנאי"
שני נחשוני וגילי כהן
04 ביולי 2020
15:34
עודכן ב 02:23

השר צחי הנגבי כבר הספיק להתנצל על אמירתו אתמול (שישי) בתוכנית "אופירה וברקוביץ'" בקשת 12, לפיה הטענה כי לאנשים אין מה לאכול בגלל משבר הקורונה זה "חרטא". אך מסתבר שזו אינה האמירה מעוררת המחלוקת היחידה של השר בדבר המשבר הכלכלי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על הדברים ואמר כי הוא מצר על אמירות "כאילו מצוקת הקורונה היא לא אמיתית". נתניהו הוסיף כי "כמו בכל העולם הקורונה גובה גם בישראל מחירים כבדים של חיים, בריאות ופרנסה. המצוקה היא אמיתית וראש הממשלה עמל מסביב לשעון כדי לתת לה מענה. לרבות סיוע כלכלי והזרמת כספים מהירה לעסקים ולאזרחים".

בעקבות הדברים של הנגבי בקשת 12, אזרחים רבים פנו לשר באופן פרטי בטלפון כדי להביע את מצוקתם. אחד מאלו שפנו לשר הוא אייל אלטרץ, איש סאונד שמובטל כעת בגלל המשבר. בהודעה להנגבי, כתב אלטרץ: "נתקלתי החודשים האחרונים באדם אחד לפחות שרודף אחרי האפשרות להזין את עצמו. חבל שבחרת להתבטא בצורה מנותקת בטלוויזיה. זה רק מעיד על כך שהממשלה הנוכחית לא משרתת את העם. אני אעשה הכול שזאת תהיה הפעם האחרונה שלכם בכנסת. אני אצביע טיבי ולא לכם". בתגובה בחר הנגבי לענות, אחרי שכבר התנצל על האמירה בקשת 12: "אתן את המספר שלך לטיבי. מקווה שהחיבור ביניכם יעשה טוב לעם ישראל".

בתגובה להתכתבות בין הנגבי לאלטרץ, ח"כ אחמד טיבי כתב בטוויטר: "אייל אהלן, מעביר לך את הטלפון בפרטי. נדבר ונחשוב איך אפשר לעזור". לאחר פרסום הדברים, פרסם השר הנגבי הבהרה נוספת בחשבון הפייסבוק שלו וכתב: "היו רבים שכתבו לי מתוך כאב אותנטי. הם הבהירו לי כי קיימת מציאות כואבת של 'ממש אין מה לאכול'. הבנתי היטב כי משפחות רבות, גם אם טרם נפלו קרבן למציאות הזו, מאוימות על ידה. כל אלה אכן חשו עצמם נפגעים מההתבטאות שלי, ולכן מיהרתי להבהיר כי אני מתנצל על דברי בעניין זה".

עוד הוסיף הנגבי בתגובתו: "לצערי, מתנגדי הממשלה מנסים לעשות שימוש בסיסמה הרגשית 'אין לאנשים מה לאכול' כנשק בלתי קונבנציונלי במאבק פוליטי. בזאת הם עושים עוול למצוקות של אלה, והם רוב האזרחים, שגם אם עדיין יש להם, תודה לאל, מה לאכול, הם מצויים במלחמת הישרדות כלכלית, במצוקה איומה ובחרדה לעתידם". 

גם שר האוצר הגיב לדברים שאמר הנגבי, וצייץ בטוויטר: "רבים בציבור הישראלי נקלעו למצוקה כלכלית עקב מגפת הקורונה. אני וחבריי מחויבים לעשות הכול כדי לחבק את כולם ולתת להם כל סיוע נדרש - עד להגעה לעתיד בטוח. לא להטיח בהם האשמות וביטויי גנאי".

שר העבודה והרווחה איציק שמולי, התייחס לדבריו של הנגבי ואמר כי "טוב שהשר הנגבי חזר בו מדבריו. מיליון ישראלים איבדו שלא באשמתם את מקור פרנסתם ונזרקו לאבטלה ולחרדה כלכלית קיומית".

בריאיון אתמול אמר השר כי "השטויות האלה שלאנשים אין מה לאכול זה חרטא. יש מיליון מובטלים שעד היום רובם קיבלו דמי אבטלה ועכשיו אנחנו צריכים להחזיר אותם לעבודה. יש עסקים שנפגעו והם במצוקה קשה אבל להגיד שאין מה לאכול זה פופוליזם".

לאחר הסערה הציבורית שיצרה אמירתו, פרסם הנגבי התנצלות על הדברים. השר כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מתנצל על התבטאות חריפה שנאמרה על ידי במהלך ריאיון".

הנגבי הוסיף: "בתוך עמי אני חי, ואני ער למצוקה הגדולה של ציבור שלם שנמצא במלחמת הישרדות. רציתי לומר למראיינים שביקורתם המוקצנת והבוטה כלפי הממשלה מייצרת חרדה בציבור במקום תקווה. לצערי, בלהט הדיון התבטאתי באופן שפגע ברגשות הציבור. זו לא היתה כוונתי ואני חוזר בי מן הדברים".