הופעה במערת צדקיהו בירושלים ב-2019
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

דוח אמ"ן: לשקול את ההקלות באירועי התרבות

באמ"ן מזהירים: "חולה בודד באירוע המוני מדביק עשרות עד מאות אנשים נוספים" • עשרות אנשי מפקדה בסיירת מטכ"ל נכנסו לבידוד לאחר שקצינה חלתה בקורונה • בכיר במשרד הבריאות: אם השיקולים היו בריאותיים בלבד, הייתי ממליץ לעשות סגר מלא
גילי כהן, כרמלה מנשה ודקלה אהרן שפרן
05 ביולי 2020
13:41

ברקע דיוני הממשלה על הגבלות הקורונה, מרכז המידע והידע הלאומי של אמ"ן המליץ היום (ראשון) לבחון מחדש את ההקלות שניתנו לאירועי תרבות, משום שהם מתקיימים במקומות סגורים ובנוכחות כמות גבוהה של אנשים. לפי דו"ח אמ"ן, נרשמו מספר התפרצויות נרחבות של תחלואה בעולם בעקבות קיום אירועים המוניים כאלה. "אירועים המוניים בנוכחות חולי קורונה עשויים לגרום לקפיצה משמעותית באחוז ההדבקה", הזהירו בדוח. "לעיתים חולה בודד באירוע המוני מדביק עשרות עד מאות אנשים נוספים. אירועים אלו מאיצים את התפרצות המגיפה, ועל כן עיקר הסכנה הוא בעצם קיומם, בפרט כאשר מתקיימים במקומות סגורים או צפופים".


דוח אמ"ן: כמחצית מהחולים הם מתחת לגיל 70

עשרות אנשי מפקדה בסיירת מטכ"ל נכנסו לבידוד

צה"ל הודיע היום (ראשון) כי עשרות אנשי מפקדה בסיירת מטכ"ל, שמשמשים תומכי לחימה, הוכנסו לבידוד לאחר שקצינה ביחידה נדבקה בקורונה בשבוע שעבר. מפקד הסיירת וסגנו לא באו במגע ישיר עם הקצינה, אך החליטו לבודד עצמם ביחידה עד לקבלת התוצאות של הבדיקות שעשו. בצה"ל מוסרים כי "הכשירות המבצעית של היחידה לא נפגעה".

פרופ' ירון ניב: הופעת החולים הקשים תהיה כנראה מאוחרת, אבל תגיע

"אנחנו בבעיה, ההתפרצות רצינית", קבע היום פרופ' ירון ניב, סגן מנכ"ל בכיר במשרד הבריאות, בריאיון לכאן רשת ב. "אם היו שיקולי בריאות בלבד, הייתי ממליץ לעשות סגר מלא, אבל לא חושב כרגע שיהיה", הוא הבהיר בתוכנית "בחצי היום". פרופ' ניב הסביר כי "בשיא ההתפרצות הקודמת היו 740 נשאים חדשים ביום, וכיום למעלה מאלף חולים מדי יום. יש כעת יותר חולים צעירים, ולכן אולי ההופעה של החולים הקשים תהיה מאוחרת יותר. אבל בקצב הזה - זה יגיע".

לדבריו, "החקירות והבדיקות מתרבות והולכות, אבל הן חלק קטן מעצירת הגל. אנשים חייבים להבין שהיא תיעשה על ידי התנהגות האוכלוסייה. פוליטיקאים ושחקנים צריכים להוות דוגמה. חשוב מאוד להקפיד על מסיכות ועל מה שקורה בהתקהלויות בחללים סגורים. בן אדם שישמור על מסיכה וריחוק והגיינה ולא יתקהל לא יידבק. נקודה". באשר לביקור אצל קשישים, אמר פרופ' ניב כי "חשוב מאוד לשמור על הכללים ועל ריחוק ומסיכה. יכול להיות בעייתי גם לא לבקר אותם. צריך לשמור על איזון".