מחאת העובדים הסוציאליים

העובדים הסוציאליים: החל ממחר - שביתה כללית של כל השירותים החברתיים

השבתה ללא הגבלת זמן של כל השירותים החברתיים: "אין מי שיגן עלינו" • בין היתר לא יערכו חקירות ילדים, לא ינתנו צווי הגנה לילדים ונוער בסיכון, לא יתקיימו ועדות להפסקת הריון, לא יינתן מענה לפניות קשישים ולא יטופלו מקרי אלימות במשפחה
נופר משה פרדו
05 ביולי 2020
15:57

אחרי ההפגנות בכל רחבי הארץ על רקע המתקפות האלימות ותנאי העבודה הקשים, איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים הודיע היום כי החל ממחר (שני) תתקיים שביתה כללי בכל השירותים החברתיים. "אנחנו מותקפות באלימות ובאכזריות ואין מי שיגן עלינו", אמרה יו"ר האיגוד ענבל חרמוני"

בין היתר, במסגרת השביתה לא יערכו חקירות ילדים, לא יינתנו צווי הגנה לילדים ונוער בסיכון, לא יתקיימו ועדות להפסקת הריון, לא יינתן מענה לפניות קשישים, לא יטופלו מקרי אלימות במשפחה, לא יערכו השמות של קטינים לפנימיות, לא יוגשו תסקירי עובדות סוציאליות לעבריינים ועצירים שיחזרו לקהילה ויהוו פצצה מתקתקת.

החל ממחר יושבתו ללא הגבלת זמן כל השירותים החברתיים במשרד הרווחה, החינוך והבריאות, הרשויות המקומיות, ביטוח לאומי, הרשות לשיקום האסיר, יחידות הסיוע לבתי המשפט, חקירות ילדים, פנימיות, וועדות להפסקת הריון.

"אנחנו צריכות לסגור את החודש עם משכורות מבישות ועובדות בעומסים בלתי הגיוניים", המשיכה חרמוני. "1,000 משרות של עו״ס עומדות ריקות כי אף אחד לא מעוניין לאייש אותן בשל העומס, מגיפת האלימות והשכר המביש. מערכת שלמה הוזנחה, יובשה וננטשה. פקידי האוצר רוצים לשבור את השירותים החברתיים ולסגור אותם. בלית ברירה נאלץ לצאת מחר לשביתה הגדולה ביותר בשירותים החברתיים, שכמוה לא הייתה עד היום״.

אלה השירותים שיושבתו החל ממחר:

שירות מבחן מבוגרים, ילדים ונוער - לא יוגשו תסקירים של עובדים סוציאליים, מי שביצע עבירות ונעצר על ידי המשטרה עשוי להשתחרר או להישאר במעצר ללא סיבה מוצדקת. נערים יוחזקו במעצר ללא ליווי של איש מקצוע ומצבם עלול להידרדר. עבריינים אלימים עלולים לחזור לקהילה ולהוות פצצה מתקתקת.

הרשות לשיקום האסיר - לא ייבנו תוכניות של עובדים סוציאלים לשחרור אסירים שביקשו שחרור מוקדם ובכך יימנע שחרורם. לא יהיה פיקוח וטיפול באסירים משוחררים.

חקירות ילדים - לא יערכו חקירות ילדים. רק עו"ס חוקר ילדים יכול לחקור ילדים עד גיל 14. רק חוקר ילדים יכול לבדוק מול הנפגע/הפוגע (הילד) חשדות לפגיעה מינית או פיזית. ללא חקירה זו, כל אירוע עברייני שמעורבים בו ילדים מתחת לגיל 14 לא יטופל.

צווי הגנה - לא יינתן מענה של עו"ס לחוק נוער לפניות לצווי הגנה לילדים שעוברים התעללות פיזית, מינית, או הזנחה. הילדים יישארו בבית הפוגע. לא ינתנו הארכות צווים לשהייה במעונות והוסטלים. לא יינתן סיוע לקטינים במצבי סיכון.

יחידות הסיוע לבתי המשפט - לא יתאפשר לצדדים בהליכי גירושים להגיע להסדר ראייה/משמרות בגישור או בהליך משפטי. ילדים ימשיכו להיות קלף מיקוח בידי הוריהם.

פנימיות ומוקדי חירום - לא יערכו השמות של קטינים בסיכון לפנימיות, כפרי נוער ומוקדי חירום.

חוק החוסים - לא יינתן מענה לחסרי ישע ובעלי עיכוב התפתחותי, קשישים במצב סיכון שעברו התעללות.

מענה לפגיעות מיניות/אלימות במשפחה בבתי החולים - לא יינתן מענה לפגיעות מיניות שמגיעות למיון, חשד לאלימות במשפחה כלפי אישה או קטין.

טיפול בקשישים - לא יינתן מענה לפניות קשישים בנוגע לסיוע בקניית תרופות ומצרכים, טיפול רגשי בניצולי שואה, בדידות, מיצוי זכויות.

פניות משטרה - לא יינתן מענה לפניות משטרה בנוגע לאירועי אלימות של ילדים, עבריינות, שוטטות, זנות, נשים נפגעות אלימות.

פתיחת תיקים חדשים - לא ייפתחו תיקים חדשים בשירותי הרווחה.

השמות של ילדים עם צרכים מיוחדים - לא יערכו השמות, ילדים עם צרכים מיוחדים יישארו בביתם וללא מסגרת.

ועדות להפסקת הריון - לא יתקיימו ועדות להפסקת הריון.

במשרד האוצר מסרו בתגובה לטענות איגוד העובדות הסוציאליות על גרירת הרגליים במשא ומתן איתם: "נציגי המשרד נועדו עם נציגי איגוד העובדים הסוציאליים ושמעו את טיעוניהם מספר רב של פעמים לאורך החודשים האחרונים. דלתנו פתוחה ואנו מוכנים להמשיך ולנהל משא ומתן מעמיק בתקווה כי ארגון העובדים הסוציאלים ימנע מאיום ההשבתה, דווקא בעת זו של משבר הקורונה".