פלד. צילום: שי הנסב
צילום: שי הנסב

שאלון לשבת עם פלד

הראפר הכי טוב שהוא שמע לאחרונה, השיר הכי טוב שלו שאתם עדיין לא מכירים ולאיזה סרט הוא חולם לכתוב מוזיקה? פלד מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
10 ביולי 2020
06:30

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את פלד.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
Check Your Head של הביסטי בויז. הייתי בן 8, בן זקונים כששלושת האחים הגדולים שלי כבר עזבו את הבית. לא ידעתי אז מה זה ראפ או היפ הופ והאחים שלי השאירו אחריהם אוסף תקליטים מכובד. רוב התקליטים היו של רוק (Doors, Beatles וכו'...) והאלבום של ביסטי בויז מהאזנה ראשונה נשמע לי כל כך "מגניב", פשוט העיפו לי ת'פוני עם ה-pitch הגבוה שלהם והרפטטיביות של מילים מסוימות. לא היה לי מושג על מה הם מדברים אבל זה היה כל כך עצבני ובועט ומיד נשאבתי לתוכו. הייתי מסתגר שעות בחדר עם משקפי שמש ומתאמן על תנועות הראפ שלי מול המראה בזמן ש- So What'cha Want על ריפיט.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
אני יותר בנאדם של אלבומים ותמיד מחפש כאלו שיהיו פסקולים של תקופות בחיי. לאחרונה בעידן הסינגלים וה-"טיקטוק" זה נהיה משימה קצת קשה, אז אני אבחר סינגל שנטחן אצלי במערכת מעל לאלף פעם לפחות: ראפר מממפיס בשם Duke Deuce שחרר סינגל בשם Crunk Ain't Dead והפיל לי כמה שיניים בפה. Pitch גבוה, מילים רעות, ביט אלים. מומלץ בחום לשחרור אגרסיות. ההיפ הופ הדרומי הוא ללא ספק הז'אנר שהשפיע עליי בשנים האחרונות, ודוק דוס ללא ספק אחד מהחבר'ה הצעירים שאני בונה עליו שיעשה את זה נכון.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
אני לא מרבה לגנוז שירים אז לא נראה לי שיש שירים שאנשים לא מכירים. אחד השירים שאני הכי גאה בהם לאחרונה זה שיר בשם "חלאס" מהאלבום החדש. כרגע עוד לא מכירים אותו כי הוא עוד לא יצא, אבל מאמין שעד שהשאלון יפורסם הוא יהיה באוויר. אז לכו לשמוע את "חלאס" שיר פצצה!

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
היופי במוזיקה הוא שברגע ששחררתי שיר אז שחררתי את האחריות שלי גם. השירים כבר לא שלי הם של הקהל וכל המחשבות של מה היה אם? חסרות משמעות לחלוטין.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
מאז שאני זוכר את עצמי אני רוצה לעמוד על הבמה וזה הדבר היחידי בערך שמעניין אותי ואני אשכרה טוב בו. מתחילת הדרך בתור יוצר לא דמיינתי שאני אעשה משהו אחר ממוזיקה.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
כן, מתוך מיליוני משברי זהות יש אחד שהוא רגע מכונן מבחינתי והוא גם עונה על השאלה הקודמת. לפני האלבום השני הרגשתי נפילת מתח והרבה לחץ מהסובבים אותי (משפחה, חברים ושותפים). הרגשתי שאף אחד לא הבין את האלבום ולא קיבלתי את הפידבק שציפיתי. אפילו הלכתי לראיון עבודה בתור עורך וידאו, והספיק לי ראיון עבודה אחד להבין שזה לא בשבילי, שאני אוהב את האלבום וזה מה שחשוב. בגלל זה קראתי לאלבום "הכל עליי". דווקא ברגעים קשים יש הרבה יותר תובנות, אחרי האלבום הזה ידעתי שאני מקדיש את כל כולי למוזיקה ולא אכפת לי מהתמורה. אמונה עיוורת.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
שאלה קשה מאוד. לא מצליח לעשות Top 10 של אלבומים שאני הכי אהוב. שלא לדבר על Top 5, שלא לדבר על אלבום אחד! לא מסוגל.
אני בוחר בחירה זמנית ב-All Eyez On Me של טופאק. למרות שיכאב לי לא לשמוע יותר Wu Tang, Kanye West, Rage Against The Machine, Biggie, Cypress Hill. אבל טופאק מספר אחד אצלי. וזה זה אלבום כפול אז דפקתי ת'מערכת.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
מהיר ועצבני 10, או לאחד מהסרטים של Marvel עם עדיפות גבוהה לאיירון מן, השם ייקום דמו.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
Hit Em Up של טופאק בפול ווליום. 4 דקות ואני לא זוכר איך קוראים לי ועל מה אני מבואס בכלל.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
ממורמר

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
מרשה לעצמי להיות אנוכי ולבחור שיר שלי, כי אני כבר מת ומותר לי. "על עננים" אחד השירים שלי שאני הכי אוהב ונראה לי יקבל קונוטציה אחרת בהלוויה :)