ראש המוסד יוסי כהן וראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: חיים צח, פלאש 90

לבקשת רה"מ: כהונת ראש המוסד יוסי כהן תוארך בחצי שנה

ראש המוסד יישאר בתפקידו עד ליוני 2021. לכאן חדשות נודע כי הבקשה להארכת כהונתו נמסרה לפני יותר מחודש
מיכאל שמש וגילי כהן
05 ביולי 2020
18:04

ראש המוסד יוסי כהן נעתר היום (ראשון) לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכהונתו תוארך בחצי שנה נוספת עד ליוני 2021. בחודש ינואר הקרוב יחל כהן את שנתו השישית בתפקיד. לכאן חדשות נודע כי בקשתו של ראש הממשלה נמסרה כבר לפני יותר מחודש, ברקע האתגרים הביטחוניים הניצבים בפני ישאל. 

כהן, איש מוסד משנת 1982, החל את תפקידו לפני כחמש שנים, ועמד בראש ארגון הביון בעת שהביא לארץ את מסמכי תוכנית הגרעין של איראן - שנחשפו בנאום ראש הממשלה באפריל 2018. בנאומו ציין נתניהו שכחצי טון של מסמכים השייכים לתוכנית הגרעין האיראנית, בהם יותר מ-100 אלף מסמכים סודיים של המשטר, נמצאים בידי ישראל.

לפני כשבוע וחצי פורסם בכאן חדשות שראש המוסד נפגש עם מלך ירדן עבדאללה, ועם בכיר בהנהגה המצרית, ודן איתם בהחלת הריבונות ביהודה ושומרון. מטרת השיחות היא להבין כיצד המדינות רואות את הצעד של הסיפוח, לצד ניסיון לרכך את תגובתן הצפויה. כהן נהנה מקשרים טובים בזירה הבין לאומית, ובפרט במדינות המזרח התיכון. בעוד שראש שב"כ והרמטכ"ל מעריכים כי החלת הריבונות תוביל בסיכוי גבוה להסלמה, ראש המוסד משמיע בדיונים סגורים ההערכות הרבה יותר אופטימיות.