סלולארי
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

גורמי אכיפה מתריעים: אין יכולת לאכוף את הבידוד על עשרות אלפי האזרחים

זאת כשמספר המבודדים צפוי להמשיך לנסוק בגלל השימוש באיכוני שב"כ. מיום חמישי 38 אלף בני אדם קיבלו מסרונים שעליהם להיכנס לבידוד. מעריכים שהמספר יעלה, משום שבניגוד לגל הראשון, שבו רוב הציבור היה בבית, עכשיו על פי נתוני שב"כ, מספר המאוכנים ליד כל חולה גדול פי עשרה • התפרצות בישיבה בבני ברק: עשרות תלמידים נדבקו
רועי ינובסקי ומשה שטיינמץ
05 ביולי 2020
21:08

גורמי אכיפה מתריעים כי לא יהיה אפשר לאכוף חובת בידוד על עשרות אלפי אנשים - כשמספר המבודדים צפוי להמשיך לנסוק בגלל השימוש באיכוני שב"כ. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. בעיה נוספת היא שכרגע מתבצעות פעולות אכיפה רק כלפי מבודדים שהצהירו על כך באתר משרד הבריאות. רק לאחר בחינה של משרד הבריאות של איכוני האזרחים שלא דיווחו על כך שאוכנו - הם ייכנסו לרשימת חייבי הבידוד במשטרה, וההליך צפוי להימשך זמן רב בשל מספר המבודדים.


בתוך שלושה ימים קיבלו 38 אלף איש מסרונים בגלל איכוני שב"כ. ההערכה היא שהמספר הזה ימשיך ויעלה מאחר שבניגוד לגל הראשון, כאשר רוב הציבור היה בבית, על פי נתוני שב"כ מספר האזרחים שמאוכנים ליד כל חולה גדול פי עשרה מאשר בגל הראשון. כרגע בידי המשטרה והפקחים של משרד הבריאות רשימה רק של אנשים שדיווחו לאתר משרד הבריאות שהם נכנסים לבידוד.

שמם של כל אותם אנשים שלא דיווחו יועבר למשטרה לאכיפה, רק אחרי הליך בחינה ובדיקה שהאיכון מדויק ואכן שהו ליד חולים. כשמספר המבודדים היה קטן זה היה אפשרי. כשמדובר ב-40 אלף איש התהליך צפוי לארוך זמן רב מאוד. 

גורם אכיפה אמר לכאן חדשות: "יש חשש שבגלל שכל כך הרבה אנשים יידרשו להיכנס לבידוד, ולא תהיה יכולת אפקטיבית לאכוף את זה, זה יפגע מאד במשמעת האזרחית. בטח כשישנה כזו אי בהירות לגבי הדיוק של איכוני שב"כ".


בריאיון לערב ערב בכאן 11 סיפרה דניאל כהן, שקיבלה הודעה על כך שהיתה בסביבת חולה קורונה - כשלמעשה היתה באותו זמן בבית. לדברי כהן, כשהתקשרה למוקד משרד הבריאות כדי לערער על ההנחיה לשהות בבידוד, נתקלה בחוסר מענה. "התקשרתי למשרד הביראות וחיכיתי 40 דקות על הקו עד השיחה התנתנקה. בפעם הבאה שהתקשרתי אמרו שהמוקד סגור. כמה ימים אחרי התקשרתי שוב - חיכיתי שעה ועשרים דקות על הקו, מתנתקת השיחה. לאט לאט התחלתי להבין שיש מלא אנשים שזה קרה להם".

התפרצות קורונה בישיבה בבני ברק

עשרות תלמידים נדבקו בקורונה בישיבת בית מתתיהו בבני ברק. מהעירייה נמסר כי 170 תלמידים נדבקו, אך המספר המדויק של הנדבקים טרם ידוע, וייתכן שהוא גבוה יותר, מאחר שמשרד הבריאות דיווח לעירייה רק על נדבקים תושבי העיר בעוד שבישיבה לומדים גם תלמידים המתגוררים מחוץ לבני ברק. התלמידים בישיבה מספרים על יותר מ-200 נדבקים. במשרד הבריאות לא השיבו לפניית כאן חדשות בנושא.

בעיריית בני ברק גם זועמים על פיקוד העורף, משום שלטענתם כ-100 תלמידים שנדבקו תקועים ונצורים בחדריהם ולא מפונים למלוניות. יש מי שמפנים אצבע מאשימה למסד הנתונים של קופות החולים שלא מתעדכן בזמן.

בדובר צה"ל מסרו בתגובה: "ביום חמישי האחרון נפתח מלון תבור, לטובת קליטת 150 בחורי ישיבה מרחבי הארץ המאומתים כחולי קורונה. 80 בחורים מהישיבה בית מתתיהו בבני ברק פונו, תוך מתן עדיפות לאלו המתגוררים עם משפחותיהם, על פני אלו הגרים בישיבה, וזאת על מנת שהמתגוררים עם משפחותיהם לא ידביקו את משפחותיהם ויגרמו להתפשטות הנגיף. ביום שלישי, עקב כמות התחלואה הגבוהה, ייפתח מלון נוסף אשר יקלוט את בני הישיבה".

כמו כן, גורם בכיר שמטפל בקורונה במגזר החרדי עבור מערכת הביטחון אמר בשיחה עם כאן חדשות כי העירייה אפשרה לישיבה לחזור לפעילות מלאה ללא קפסולות בניגוד להנחיות, והיא אשמה בהתפשטות. עוד אומר הגורם כי כל עוד הבחורים נמצאים בישיבה ולא יוצאים - הם אינם מסכנים את הציבור ויש להקפיד על הסגר בישיבה עד לפינוי התלמידים. אותו גורם ממערכת הביטחון אומר שהם עמלים על פתיחת מלונית כבר מחר בערב.

השתתף בהכנת הידיעה: איתי שיקמן