שר החוץ גבי אשכנזי, 10.06.20
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אשכנזי: צריך לסייע לענפים שאנחנו סגרנו

שר החוץ בריאיון לכאן רשת ב על המשבר הכלכלי: "חייבים לייצר תוכנית ארוכת טווח שתספק ודאות לאנשים" • הוא הוסיף: כרגע הסיפוח לא עומד על הפרק • לפיד תקף: "זה נחמד שגבי שר החוץ בזום, אבל צריך לטפל באנשים שאין להם מה לאכול" • שר התיירות זמיר: אנחנו אורחים לא רצויים בעולם
הבוקר הזה
06 ביולי 2020
07:58
עודכן ב 09:06

שר החוץ גבי אשכנזי התייחס היום (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב למשבר הכלכלי בעקבות משבר מגפת הקורונה. הוא אמר כי "אנחנו חייבים לייצר תוכנית ארוכת טווח שתספק ודאות לאנשים". לדבריו, "יש לתת רשת ביטחון לעצמאים ולעסקים זעירים עד שימצאו עיסוק אחר. אם לא ניתן סיוע לענפים שאנחנו סגרנו ופגענו בהם יהיה קשה לחלץ את המשק". שר התיירות התייחס לעלייה בתחלואה ואמר בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן": "ההסכם עם יוון וקפריסין לגבי אוגוסט כנראה כבר לא רלוונטי". 

האזינו לריאיון עם שר החוץ אשכנזי 

לנושא החלת הריבונות ואמר כי כרגע זה לא עומד על הפרק. לאריה גולן אמר: "דיברתי עם יותר מ־30 שרי חוץ באירופה. אני מקשיב לאמירותיהם וברור לנו בפני מה אנחנו עומדים. ניקח את זה בחשבון כשנבוא לקבל את ההחלטות. כרגע זה לא נמצא על הפרק". נוסף על כך התייחס אשכנזי גם לשיגור הלוויין אופק 16 הלילה, ואמר שהוא מוסיף לנו "מידע מודיעיני רב ערך על הנעשה סביבנו". 

השר הוסיף כי הממשלה לא מעוניינת לחזור לסגר והציבור חייב להקפיד על הכללים. עוד אמר השר כי רק בשילוב כוחות יהיה אפשר להשיב את השליטה על הקורונה, והדגיש כי שר הביטחון גנץ אינו רוצה לקבל סמכויות במסגרת המאבק במגיפה – אלא מבקש לסייע. לדבריו, יש לשמור על האוכלוסיות בסיכון, למנוע התקהלויות ולהגביר את האכיפה.

שר התיירות אסף זמיר התראיין הבוקר בכאן רשת ב ולדבריו, אנחנו אורחים לא רצויים בעולם. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן הוסיף זמיר שעקב העלייה בתחלואה "ההסכם עם יוון וקפריסין לגבי אוגוסט כנראה כבר לא רלוונטי".

האזינו לריאיון עם שר התיירות בכאן רשת ב

בהתייחס למשבר הכלכלי אמר זמיר כי  "אפשר לסגור הכל ואפשר להגיד גם שאי אפשר לסגור כל פעם כי אנחנו לא יודעים לפצות כמו שצריך עסקים". לדעתו צריך לאתר את ההפרות ולטפל בזה נקודתית. עוד הוסיף כי "יהיו אנשים שיצטרכו לעבור הסבה מקצועית".

קפריסין הודיעה אתמול שהיא מורידה את ישראל לדרג C במדד המדינות הנקיות מקורונה. עקב כך, אזרחים ישראלים לא יורשו להיכנס ממחר למדינה, גם אם יעברו בדיקות קורונה – כפי שהיה עד כה. המצב ייבחן אחת לשבועיים וישתנה לאור נתוני התחלואה בארץ.

לפני העלייה בגל התחלואה נפגש בחודש שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מקבילו היווני. בתום הדיון אמר נתניהו כי ישראל מעוניינת לאפשר נסיעת ישראלים ליוון וקפריסין מ־1 באוגוסט – בלי צורך בבידוד עם שובם ארצה. 

יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף את אשכנזי בחריפות בתוכנית ואמר: "מעדיף לשכוח את התקופה עם גבי אשכנזי. אני מקשיב וליבי נמחץ בקרבי. איזה בדיוק תועלת הם (כחול לבן) מביאים? הם לא יועצים, לא מבקרי מסעדות. ממשלה של 36 שרים לא יכולה לנהל את משבר קורונה – כל אחד רוצה סמכיות אבל חלק גדול מהשרים מיותרים". 

לפיד התייחס גם לאמירתו של השר צחי הנגבי בתוכנית "אופירה וברקוביץ'" בקשת 12: "זה נחמד שגבי שר החוץ בזום, אבל צריך לטפל באנשים שאין להם מה לאכול במקום להגיד להם שזה 'חרטא'. הנגבי מיותר בתפקידו".

בשבוע שעבר, נפגש אשכנזי עם השליח האמריקני, אבי ברקוביץ, ואמר כי תוכנית השלום של טראמפ היא תוכנית טובה, אך הדגיש: "צריך לנסות ולקדם את התוכנית על ידי הבאת כמה שיותר שותפים".

אשכנזי הוסיף כי התוכנית "מייצרת נוסחה טובה, אחראית ומאוזנת שיכולה להשפיע לטובה על המצב באיזור ולהביא להיפרדות מן הפלסטינים". מעבר לשותפים האזוריים – כמו מדינות ערב ומדינות המפרץ, ההערכה היא כי אשכנזי מכוון לכך שלא נכון לקדם את התוכנית בזמן שהפלסטינים יושבים מהצד, אלא צריך לנסות ולרתום אותם למהלך.

שבוע קודם פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי אשכנזי התייחס בשיחה סגורה לתוכנית טראמפ ולהחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן, ואמר - "להערכתי הסיפוח לא יכלול את בקעת הירדן - כולם מבינים את זה".

אשכנזי מעורב באופן ישיר בשיחות עם האמריקנים בסוגיית הסיפוח. החלת הריבונות בבקעת הירדן הייתה הבטחת הבחירות של יושב ראש מפלגתו של אשכנזי, בני גנץ. בשבועות האחרונים נודע כי הממשל האמריקני מייחס חשיבות לעמדת גנץ ואשכנזי.