-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חיילים טוענים: לא מצליחים לקבוע בדיקת קורונה

בני המשפחות: "החיילים נשלחים הביתה אל הורים שבמקרים מסוימים סובלים מהרבה מחלות רקע ומסכנים אותם – אבל אין עם מי לדבר" • דובר צה"ל: "בעקבות ריבוי הפניות, זמן ההמתנה לבדיקות קורונה ביתיות ארוך מהרגיל"
כרמלה מנשה
06 ביולי 2020
09:27

חיילים והורים טוענים כי חיילים שנמצאים בבידוד בבתיהם, בין אם הם בעלי סימפטומים או בלעדיהם, אינם יכולים לקבל מועד לבדיקת קורונה. זאת אף על פי שצה"ל מסייע למשרד הבריאות בטיפול בהתפשטות נגיף קורונה בארץ, בין השאר בקיום בדיקות, בתפעול המוקד ובחקירות אפידמיולוגיות. כך פורסם היום (שני) בכאן רשת ב.

החיילים טוענים כי קו הטלפון להזמנת דוגמים לבית ולקבלת מידע קרס. הורים של חיילים חולים שמצבם קשה מותחים ביקורת ואומרים "הם נשלחים הביתה, ההורים במקרים מסוימים עם הרבה מאד מחלות רקע והחיילים מסכנים אותם – אבל אין עם מי לדבר. לחיילים אין קופת חולים, הם לא יכולים ללכת למיון בבית החולים, הם לא יכולים לצאת מהבית וכולנו חסרי אונים. מטילים עלינו את האחריות על החיילים, כשאין לנו שום כלים לפעול. מישהו צריך לדאוג להם"

דובר צה"ל מסר: "חיל הרפואה עוסק לילות כימים במתן שירותי רפואה לחיילי צה"ל בכל התחומים ובטיפול בקורונה בפרט. בימים אלו, בהם יש עלייה ניכרת בכמות החשיפות, ישנה עלייה חדה בכמות הפניות הטלפוניות והבקשות לדיגום. חיל הרפואה עושה את מירב המאמצים לטייב את השירות שניתן".

עוד נמסר כי "הדגימה מתבצעת בשלוש צורות. 10 מתחמים נייחים הפרוסים ברחבי הארץ, דרייב-אין שנפרסים על פי צורך ובדיקות בבית. שיטת הדרייב-אין הינה שיטה אשר משתמשים בה בצה"ל ומחוצה לו על מנת לדגום כמויות גדולות של אנשים. לחיילים שאין באפשרותם להגיע לאחד המתחמים הפרוסים ברחבי הארץ, קיימת האפשרות להידגם בביתם. בעקבות ריבוי הפניות, זמן ההמתנה לבדיקות קורונה ביתיות לחיילים הינו ארוך מהרגיל".