שיגור לוויין הריגול אופק 16, לפנות בוקר
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

תיעוד: לוויין הביון אופק 16 משוגר לחלל

משרד הביטחון והתעשייה האווירית שיגרו את "הלוויין שיביט על כל המזרח התיכון" באמצעות משגר לוויינים מסוג "שביט" משדה ניסויים במרכז הארץ • על פי הודעת משרד הביטחון, הלוויין נכנס למסלולו סביב כדור הארץ והחל לשדר נתונים • שר הביטחון גנץ: "הישג אדיר למערכת הביטחון"
כרמלה מנשה
06 ביולי 2020
05:01
עודכן ב 16:00

משרד הביטחון והתעשייה האווירית שיגרו הלילה (שני) את לוויין התצפית אופק 16 לחלל. השיגור בוצע באמצעות משגר לוויינים מסוג "שביט" משדה ניסויים במרכז הארץ בשעה 4:00 לפנות בוקר ועבר בהצלחה. על פי הודעת משרד הביטחון, הלוויין נכנס למסלולו סביב כדור הארץ והחל לשדר נתונים.

שלומי סודרי מהתעשייה האווירית מסר בתגובה: ״הלוויין יעצים את היכולת האסטרטגית של ישראל ושל אמ"ן. הלוויינים מאפשרים לנו להביט על כל מקום במזרח התיכון ואף מעבר לזה. אופק 16 הוא לוויין תצפית אלקטרו-אופטי מתקדם מסוגו. הוא משלב טכנולוגיות כחול לבן פורצות דרך שמאפשרות לשפר את יכולת המודיעין האסטרטגי שלנו כמדינה".

שיגור לוויין אופק 16, לפנות בוקר (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)

אופק 16 הוא לוויין תצפית אלקטרואופטי בעל יכולות מתקדמות. מהנדסי מנהל המחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת), שבמשרד הביטחון ומהנדסי התעשייה האווירית החלו בסדרת בדיקות מקיפה לאימות תקינותו ורמת ביצועיו עד לכניסתו של הלוויין לפעילות מלאה.

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ מסר בתגובה כי מדובר ב"עוד הישג אדיר למערכת הביטחון, לתעשיות הביטחוניות בכלל, ולתעשייה האווירית בפרט". גנץ הוסיף כי היותה של ישראל אחת מ-13 מדינות בעולם, שיש להן יכולת שיגור לחלל, אינה מובנת מאליה. "נמשיך לחזק ולבצר את כוחה של ישראל בכל חזית ומכל מקום", אמר גנץ.

לוויין אופק 16 טרם שיגורו לחלל (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)

את פיתוח וייצור הלוויין והמשגר מוביל משרד הביטחון, באמצעות מנהלת החלל "אתגר" במפא"ת.  התעשייה האווירית הינה הקבלן הראשי של הפרויקט- חטיבת טילים וחלל, באמצעות מפעל "חלל", מובילה את הפרויקט יחד עם "מלמ" המפתחת את המשגר. את מצלמת הלוויין פיתחה  חברת "אלביט מערכות". חברת "תומר"- החברה הממשלתית למערכות הנעה רקטית וחברת "רפאל" ייצרו את מנועי טיל השיגור. בפרויקט שותפות חברות רבות נוספות, בהן "רוקר" ו"סיאלו".