העובדים הסוציאליים בהפגנה בתל אביב

מהיום: העובדים הסוציאליים משביתים את כל השירותים החברתיים

העובדים מפגיניםם ברחבי הארץ על האלימות המופנית כלפיהם, על תנאי עבודתם ועל שכרם. במסגרת השביתה, לא יטפלו העובדים באירועים של אלימות במשפחה, לא יערכו חקירות של ילדים ולא יתנו צווי הגנה לילדים ולנוער בסיכון. כמו כן לא יתקיימו ועדות להפסקת הריון, ולא יינתן מענה לפניות של קשישים
נופר משה פרדו
06 ביולי 2020
08:43

העובדים הסוציאליים משביתים מהיום (שני) את כל השירותים החברתיים, בלי הגבלת זמן. בין השאר, הם מוחים על האלימות המופנית כלפיהם, על תנאי עבודתם ועל שכרם. במסגרת השביתה, לא יטפלו העובדים באירועים של אלימות במשפחה, לא יערכו חקירות של ילדים ולא יתנו צווי הגנה לילדים ולנוער בסיכון. כמו כן לא יתקיימו ועדות להפסקת היריון, ולא יינתן מענה לפניות של קשישים.


כחלק מהמחאה מפגינים העובדים הסוציאלים במקומות שונים ברחבי הארץ. בין השאר התאספו כ-2,000 עובדים סוציאלים להפגין בכיכר הבימה בתל אביב.


אורית ניר קסטרו, עובדת סוציאלית, סיפרה בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב על המצוקה שבה היא וחבריה למקצוע נמצאים בו: "אני עובדת עם ילדים בסיכון 23 שנים. 17 שנים השכר לא עלה והוא גם לא ישתנה עד הפנסיה. זה מביא למצב שאף אחד לא רוצה לעבוד בשירותי הרווחה. יש עובדים שבוחרים לעזוב את השוק הציבורי ועוברים לשוק הפרט אחרי כמה שנים. במצב הנוכחי אני עובדת בשיטת כיבוי השרפות".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:  

"אני שלמה לחלוטין עם הפתיחה בשביתה כי היא בסופו של דבר תביא להטבה גם לאוכלוסייה שאנחנו מטפלים בה", אמרה אורית ניר קסטרו. "האוכלוסייה הזו גדלה מיום ליום בתקופת הקורונה. אנחנו לא יכולים לתת מענה כי אין מספיק כוחו אדם. אנשים לא רוצים לעבוד. לא יכול להיות שאני ארוויח 6,000 שקל אחרי 23 שנים. אני רוצה להרוויח כסף".

וו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, פנה ליו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני במכתב ובו כתב כי רופאי ישראל תומכים במאבק החשוב והצודק של העובדים הסוציאליים. חגי כתב כי לא מדובר רק בהבעת סולידריות בין ארגוני עובדים אלא בהיכרות קרובה עם תחלואי המערכת שבה פועלים העובדים הסוציאליים, ובעיקר עם עבודת הקודש שהם עושים מדי יום ושעה בתנאים בלתי נסבלים: "אתם אלה שנמצאים שם אחרי שמגיעות בשורות איוב ואתם אלה שנדרשים לטפל במשפחות שנשברות לרסיסים, כל זאת במערכת שסובלת מריסון תקציבי כרוני, מאלימות שהולכת וגואה ומעומס עבודה קשה מנשוא כתוצאה ממחסור בתקנים ומשכר שאינו הולם את כישוריכם ומסירותכם".

העובדות והעובדים הסוציאליים קראו אמש לשר האוצר, ישראל כ"ץ, להורות לפקידי משרדו לקיים עימם דיון אמיתי. לדבריהם, הפקידים מספרים לשר שהם מנהלים משא ומתן קדחתני, ואולם זה שקר. מן האוצר נמסר בתגובה כי נציגי המשרד נועדו עם נציגי העובדים הסוציאליים פעמים רבות בחודשים האחרונים, וכי הוא מוכן להמשיך ולנהל עימם משא ומתן מעמיק.

כמו כן, היום פורסם דוח של עמותת "עלם" על מצבם של בני נוער בסיכון בתקופת קורונה. הדוח סקר את מצבם של 4,800 בני נוער שסיפרו על ניסיונות התאבדות, חרדה, הפרעות אכילה, דיכאון, משברים נפשיים ובדידות קשה. מנתוני העמותה עולה כי ישנה עלייה חדה בדיווחים על אלימות מילולית ומינית בקרב בני הנוער ביחס לשנת 2019. התלונות על אלימות מינית גדלו פי שניים והדיווחים על אלימות פיזית ומילולית בבתיהם עלתה ב-70%.

אלה השירותים שהושבתו:

שירות מבחן מבוגרים, ילדים ונוער - לא יוגשו תסקירים של עובדים סוציאליים, מי שביצע עבירות ונעצר על ידי המשטרה עשוי להשתחרר או להישאר במעצר ללא סיבה מוצדקת. נערים יוחזקו במעצר ללא ליווי של איש מקצוע ומצבם עלול להידרדר. עבריינים אלימים עלולים לחזור לקהילה ולהוות פצצה מתקתקת.

הרשות לשיקום האסיר - לא ייבנו תוכניות של עובדים סוציאלים לשחרור אסירים שביקשו שחרור מוקדם ובכך יימנע שחרורם. לא יהיה פיקוח וטיפול באסירים משוחררים.

חקירות ילדים - לא יערכו חקירות ילדים. רק עו"ס חוקר ילדים יכול לחקור ילדים עד גיל 14. רק חוקר ילדים יכול לבדוק מול הנפגע/הפוגע (הילד) חשדות לפגיעה מינית או פיזית. ללא חקירה זו, כל אירוע עברייני שמעורבים בו ילדים מתחת לגיל 14 לא יטופל.

צווי הגנה - לא יינתן מענה של עו"ס לחוק נוער לפניות לצווי הגנה לילדים שעוברים התעללות פיזית, מינית, או הזנחה. הילדים יישארו בבית הפוגע. לא ינתנו הארכות צווים לשהייה במעונות והוסטלים. לא יינתן סיוע לקטינים במצבי סיכון.

יחידות הסיוע לבתי המשפט - לא יתאפשר לצדדים בהליכי גירושים להגיע להסדר ראייה/משמרות בגישור או בהליך משפטי. ילדים ימשיכו להיות קלף מיקוח בידי הוריהם.

פנימיות ומוקדי חירום - לא יערכו השמות של קטינים בסיכון לפנימיות, כפרי נוער ומוקדי חירום.

חוק החוסים - לא יינתן מענה לחסרי ישע ובעלי עיכוב התפתחותי, קשישים במצב סיכון שעברו התעללות.

מענה לפגיעות מיניות/אלימות במשפחה בבתי החולים - לא יינתן מענה לפגיעות מיניות שמגיעות למיון, חשד לאלימות במשפחה כלפי אישה או קטין.

טיפול בקשישים - לא יינתן מענה לפניות קשישים בנוגע לסיוע בקניית תרופות ומצרכים, טיפול רגשי בניצולי שואה, בדידות, מיצוי זכויות.

פניות משטרה - לא יינתן מענה לפניות משטרה בנוגע לאירועי אלימות של ילדים, עבריינות, שוטטות, זנות, נשים נפגעות אלימות.

פתיחת תיקים חדשים - לא ייפתחו תיקים חדשים בשירותי הרווחה.

השמות של ילדים עם צרכים מיוחדים - לא יערכו השמות, ילדים עם צרכים מיוחדים יישארו בביתם וללא מסגרת.

ועדות להפסקת הריון - לא יתקיימו ועדות להפסקת הריון.