המרכז לבריאות הנפש "שער מנשה"

הזנחה ותנאים קשים: פסיכולוג שעבד בשער מנשה מזהיר מפני המצב בבית החולים

הפסיכולוג שעבד באגף לביטחון מרבי: מאושפזים לא מקבלים טיפול קריטי נחוץ, מוחזקים בתנאים קשים ללא גישה למי שתייה ונאלצים לעשות צרכים בחדר הבידוד
דקלה אהרן-שפרן
06 ביולי 2020
11:19

פסיכולוג שעבד במשך שנה באגף לביטחון מירבי בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה מתריע מפני הזנחה קשה במקום, מפני טיפול שלא ניתן למאושפזים ומפני עוולות הנעשות כלפי חולים הכלואים, לדבריו, בבידוד. לכאן חדשות נודע כי הפסיכולוג אף פנה למבקר המדינה לפני כשנתיים והתלונן על שורה של כשלים שזיהה במקום, בין השאר על הטיפול הניתן במקום ועל היבטים בניהול בית החולים. כך פורסם היום (שני) בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב.  

הפסיכולוג תיאר בפנייתו למבקר המדינה כי מאושפזים לא מקבלים טיפול קריטי שנחוץ להם וכי הם מוחזקים בתנאים קשים ונאלצים בין השאר לעשות את צרכיהם בחדר הבידוד ולהיות בתא סגור ללא גישה למי שתייה זמינים. הפסיכולוג תיאר עוד כי יש פער עצום בין צרכי המטופלים ובין הטיפול הניתן להם וכי למרות שבידוד אמור להיות אמצעי הגבלה זמני ומיידי שמטרתו להגן על המטופל או הסביבה לזמן קצר,  בפועל מאושפזים בשער מנשה מטופלים בבידוד במשך שנים ארוכות.

הוא הוסיף: "זה מקפיא את האדם בזמן ומדרדר אותו. לא רוצה לחשוב מה בידוד היה עושה לכל אדם שהוא. זה מזעזע. בידוד בחדר לבן בלי רהיטים וכמעט בלי תקשורת עם העולם. האנשים הללו אינם מפלצות. הם אנשים חלשים שצריכים טיפול". הפסיכולוג אמר כי החליט לספר את מה שראה בעקבות הפרסום בתוכנית סדר יום על שני מטופלים צעירים שנפטרו בבית החולים הפסיכיאטרי לאחר אשפוז ארוך בבידוד.

תגיות:
שער מנשה