תמר אלמוג

סכנת מעצר ב-120 מדינות: בהאג מתקרבים להחלטה

בית הדין הפלילי הבין-לאומי אמור לקבל בכל יום החלטה אם יש לו סמכות לחקור את ישראל - וכל הכרעה שיקבל תהיה דרמטית
תמר אלמוג
11 ביולי 2020
08:02

השופטים בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג אמורים לקבל בכל יום החלטה אם יש לבית הדין סמכות לחקור את ישראל, ובעצם לדון בתלונה שהגישה הרשות הפלסטינית בעניינה. התובעת בבית הדין הודיעה שהיא רוצה לחקור כמה טענות: העיקרית שבהן היא הטענה שישראל פועלת בצורה לא חוקית במה שמוגדר "העברת אוכלוסיה לשטח כבוש". מבחינתה, התובעת כבר הגיעה למסקנה שהתנחלויות הן פשע מלחמה ומשם היא רוצה להמשיך.

אלא שבגלל שלא ברור אם לבית הדין בכלל יש סמכות לשפוט בתיק הזה, התובעת, בהליך מאוד מאוד חריג, פנתה לשופטים ואמרה להם - "תגידו לי מה לעשות, אם אני יכולה לחקור". כל החלטה שבית הדין יקבל בשאלה הזאת היא בגדר דרמה. ויש בעצם שלוש אפשרויות עיקריות: האחת, שהשופטים יקבעו שאין סמכות לדון בתיק - כמו שישראל טוענת. למה? כי ישראל אינה חברה בבית הדין. והרשות הפלסטינית היא בכלל לא  מדינה שיכולה להגיש תביעה. כמובן שהחלטה כזאת מצוינת לישראל, כי בית הדין אומר: "אנחנו לא הכתובת", ובעצם זה גם די חוסם אפשרויות מעשיות לפעול נגד ישראל בזירה המשפטית.

אם בית הדין יאשר לתובעת להוציא צווי מעצר נגד בכירים או בעלי תפקידים ישראלים - כל אחת מהמדינות ההחברות תהיה חייבת לעצור אותם 

אפשרות שניה ומטרידה הרבה יותר: שבית הדין יפסוק שיש לו סמכות לדון. אז סביר שתיפתח חקירה, שהיא כמובן כאב ראש לישראל. בבית הדין חברות יותר מ-120 מדינות. מה שאומר שאם בית הדין יאשר לתובעת להוציא צווי מעצר נגד בכירים או בעלי תפקידים ישראלים - קצין בצבא, ראש מועצה ביש"ע וכמובן ראש ממשלה ושרים - כל אחת מהמדינות האלה תהיה חייבת לעצור אותם ולהעבירם לבית הדין. זה אומנם התרחיש הקיצוני  - אבל הוא אפשרי.

אפשרות שלישית היא שהשופטים בבית הדין יחזירו את אפשרות ההחלטה לתובעת, עם או בלי הנחיות.  בהתחשב בזה שהתובעת בתיק חושבת שצריך לחקור את ישראל וכבר הביעה את דאגתה מצעדים ישראלים כמו סיפוח, גם זאת לא אפשרות מעודדת מדי. אנחנו עדיין לא יודעים מתי תהיה ההחלטה, יש כאלה שחושבים שבשבועיים הקרובים, לפני שבית הדין יוצא לפגרה, וכשנושא הסיפוח עוד חם. כל החלטה שלא תתקבל תהיה טוויסט משפטי.