נגיד בנק ישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נגד בנק ישראל: "אנחנו במשבר עמוק והחזרה לשגרה תהיה איטית"

פרופ' אמיר ירון: מאמין שנוכל לדחות בחלק מהמקרים תשלום הלוואות • בנק ישראל החליט: הריבית תישאר ברמה של 0.1 • לפי הערכת הבנק המשק צפוי להתכווץ השנה ב-6%
שאול אמסטרדמסקי, עמית תומר
06 ביולי 2020
16:31
עודכן ב 19:23

נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון, אמר היום (שני) בריאיון למשחקי הכיס" בכאן 11 כי ישראל נמצאת במשבר עמוק, והחזרה לשגרה תהיה איטית יותר. הנגיד התייחס לתוכניות הסיוע בזמן המשבר: "חשוב שהוודאות תהיה גדולה, שיהיו תוכניות מגירה למקרה של סגרים. בעבר הנושאים הללו לא בוצעו במהרה. התזמון הוא מאוד חשוב בסיוע הכלכלי - ופה המנגנונים צריכים להתייעל".

צפו בריאיון עם נגיד בנק ישראל במשחקי הכיס 

בתחילת משבר הקורונה איפשרו הבנקים לבצע דחייה של תשלומי הלוואות, ובהם משכנתאות, למשך שלושה חודשים. פרופסור ירון ציין כי בנק ישראל פועל יחד עם המערכת הבנקאית כדי לאפשר דחייה של התשלום. לדבריו "אני מאמין שנוכל לדחות בתחומים מסומים ולצרכנים מסוימים להמשיך ולדחות את התשלום". 

בנק ישראל החליט: הריבית תישאר ברמה של 0.1

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה היום להותיר את הריבית על כנה ברמה של 0.1%. במקביל, בנק ישראל החליט לראשונה לקנות אגרות חוב של חברות עסקיות - אג"ח קונצרניות - בהיקף של 15 מיליארד שקל. הצעד האחרון אמור להזרים כסף לשווקי ההון בשביל לשמור על נזילות, כלומר לאפשר למסחר בשוק ההון להתנהל באופן שוטף מבלי לגרום לתנודות חדות. לפי הערכת בנק ישראל, אם לא תהיינה הגבלות נוספות על הפעילות הכלכלית, המשק צפוי להתכווץ השנה ב-6%. הערכה זו גובשה לפני ההחלטות האחרונות של הממשלה.

נגיד בנק ישראל התייחס היום לקיצוץ השכר הצפוי במגזר הציבורי ואמר: "גם המגזר הציבורי צריך לתת את חלקו, רצוי שזה ייעשה בדיבור ובהסכמה בין הממשלה ובין ההסתדרות. המשבר הזה הוא הזדמנות וצריך למצוא נקודות של התייעלות ויצירת גמישות ניהולית".