חייל ירדני מחלק פרחים ליוצאים מבידוד, מארס 2020
צילום: אי-פי

סיפור ההצלחה המפתיע של המזרח התיכון

רק עשרה בני אדם מתו מקורונה בירדן, שרואה את התמודדותה עם הנגיף כסיפור הצלחה. על אף שלממלכה ההאשמית עוד צפויים אתגרים רבים בדרך, לא בושה להסתכל על השכנה ממזרח וללמוד ממנה דבר או שניים
רועי קייס
08 ביולי 2020
17:26

אחרי יותר מחודשיים של סגר קורונה מלא וחלקי, ירדן חזרה בשבועות האחרונים לשגרה מדורגת, כשהיא גאה בהיותה "סיפור ההצלחה" של המזרח התיכון בהתמודדות עם המגפה. הממלכה דיווחה רק על 1,200 נדבקים בקורונה ועשרה מתים מהנגיף, נתון מרשים בהשוואה למדינות בעלות שיעור אוכלוסייה דומה.

בירדן הפגינו כבר מימי ההתפרצות הראשונים מדיניות בלתי מתפשרת של סגירת גבולות, בידוד ואיסור התקהלויות. הגבולות והשמיים נסגרו לחלוטין כבר מאמצע מארס. וכל מי שהגיע נשלח לבידוד במלונות בצד הירדני של ים המלח. במקביל כבר ב-21 במארס, לפני הרבה מדינות אחרות בסביבה, החל עוצר מוחלט ברחבי הממלכה והצבא וכוחות הביטחון ירדו לרחובות.

הציבור ברובו נשמע להנחיות למרות הקושי הרב ושהוקלו הסגרים, על מנת לאפשר לאזרחים להיערך לחודש הרמדאן, הציות המשיך לשרור בעזרת אכיפה וענישה אפקטיבית. אולם אלו לא באו בלי מחיר. לצעדים הדרסטיים שננקטו שם יש מחיר כלכלי, וזה כרגע כאב הראש הגדול של המלך עבדאללה.

מגמות כמו האטה בצמיחה ועלייה במספר המובטלים צפויות להתגבר בתקופה הקרובה, בעיקר נוכח חיסול ענף התיירות – שבו מצטיינים הירדנים באופן מסורתי. אולם את הירדנים לא כדאי להספיד, המספרים מדברים בעד עצמם.

נכון צריך לשים כוכבית: אולי לא עשו מספיק בדיקות ואולי המספרים לא מדויקים עד הסוף. אך נראה שבניגוד למקומות אחרים במזרח התיכון, המצב בירדן נראה טוב מאוד... ואולי, רק אולי, כדאי לנו ללמוד מהם שיעור או שניים.