סולימאני
צילום: אי-פי

דוח של האו"ם: חיסול קאסם סולימאני - לא חוקי

לטענת חוקרת באו"ם, חיסול מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה הוא "הרג שרירותי", שכן ארה"ב לא סיפקה שום ראייה לאיום מיידי נגד האינטרסים שלה
איתמר מרגלית
07 ביולי 2020
15:52

חוקרת האו"ם אנייס קלמאר קבעה כי חיסולו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולמאני, על ידי כטב"ם אמריקני הוא פעולה לא חוקית. בדוח מיוחד שפרסמה היום (שלישי), היא קבעה שפעולה זו הייתה לא חוקית ובגדר "הרג שרירותי" שמפר את אישור הסמכות של האו"ם. עוד ציינה קלמאר שארצות הברית לא סיפקה שום ראייה לאיום מיידי שתוכנן מצידו נגד אינטרסים אמריקניים שבגינו הוחלט לחסלו.

מפקד כוח קודס האיראני חוסל בתחילת השנה בנמל התעופה הבינלאומי בבגדאד כדי "להרתיע את איראן ממתקפות עתידיות", לשון הפנטגון. מיד לאחר החיסול, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו קבל על כך שבעלות הברית האירופיות של ארצות הברית לא סייעו כפי שקיווה שיסייעו. בראיון לרשת "פוקס" אמר פומפאו כי הבריטים, הצרפתים והגרמנים צריכים להבין שהפעולה האמריקנית הצילה חיים גם של אירופים. "פעלנו לטובת העולם כולו ואנו קוראים לכולם להצטרף למאמצינו לגרום לאיראן להתנהג כמו אומה נורמלית", אמר אז שר החוץ האמריקני.

פומפאו הוסיף כי שוחח עם שותפיה של ארצות הברית במזרח התיכון, שיתף עימם מידע וביקש את עזרתם, וכי כולם שיתפו פעולה באופן פנטסטי. לאחר ההתנקשות קראה בריטניה לכל הצדדים להימנע מהסלמה, גרמניה קראה להרגעת הרוחות וצרפת קראה לנהוג באיפוק. 

שר המשפטים של ארצות הברית, ויליאם באר, אמר בינואר שלנשיא ארצות הברית דולנד טראמפ הייתה סמכות להורות על חיסולו של סולימאני והבהיר כי הבית הלבן התייעץ במשרדו בטרם אושרה הפעולה. לדבריו של באר, סולימאני היה יעד צבאי לגיטימי והמבצע להריגתו היה פעולה לגיטימית של הגנה עצמית.

טראמפ עצמו אמר בזמנו כי "תקשורת ה'פייק ניוז' ושותפיה הדמוקרטים תוהים אם הפיגועים שתכנן הטרוריסט סולימאני היו אמורים לצאת אל הפועל בעתיד הקרוב". הוא הבהיר כי התשובה חיובית, אך לשאלה אין חשיבות משום שסולימאני היה בכל מקרה יעד ראוי לחיסול בשל "עברו הנורא".

לפי דיווחים זרים, מודיעין ישראלי סייע בחיסולו של סולימאני בכך שאישר את פרטי טיסתו לבגדאד שהגיעו ממקורות בנמל התעופה של דמשק אל סוכנות הביון המרכזית, ה-CIA. טיסה שעם ירידתו ממנה הותקף רכבו מן האוויר.