שר הבריאות יולי אדלשטיין
צילום: פלאש 90

אדלשטיין על סדצקי: אם מישהו לא יכול להמשיך בקרב - המשימה שלי למצוא מחליף

שר הבריאות על ההגבלות החדשות: המטרה להביא אותנו לפחות מ-100 נדבקים ביום • על דבריה של סדצקי במכתב ההתפטרות: "אני מבין לתחושתה אבל אף אחד לא איבד כיוון"
קלמן ליברמן
08 ביולי 2020
08:57
עודכן ב 09:34

שר הבריאות יולי אדלשטיין הגיב הבוקר (רביעי) להתפטרותה של פרופסור סיגל סדצקי ואמר כי למרות תחושותיה, הממשלה לא איבדה את הכיוון בהתמודדות עם נגיף קורונה. בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב אמר כי אם מישהו לא יכול להמשיך בקרב - המשימה שלי לא לרוץ אחורה אלא למצוא מחליף. אדלשטיין הוסיף שהצעדים שננקטים כעת נועדו לשטח את עקומת החולים ולהביא אותנו לנתון של לא יותר מ-100 נדבקים ביום בעוד כמה שבועות.

האזינו לריאיון עם יולי אדלשטיין

"כל ההחלטות מתקבלות בדיון. אבל בסופו של דבר אני כשר מקבל את ההחלטה, כך צריך להיות בכל מערכת תקינה. כך היה בהחלטה להרחיב את מערך הבדיקות", הסביר אדלשטיין. "סדצקי רצתה לבדוק רק חולים עם סימפטומים ואנחנו שינינו כיוון. העמדה שלה הייתה נכונה לשעתה, כשהשתנו הנסיבות השתנו ההחלטות".

שר הבריאות המשיך: "אני מבין לתחושתה אבל אף אחד לא איבד כיוון. מכמה סיבות, אנחנו עכשיו בקשיים מיותרים בטיפול במשבר, זה נכון. הממשלה הקודמת פעלה במציאות של תקנות לשעת חירום. היו מקבלים החלטות בממשלה וזה היה מתבצע. הציבור שומע שהממשלה החליטה משהו וזה טרם נכנס לתוקף".

על העלייה בתחלואה וההגבלות החדשות אמר אדלשטיין: "לא רצו לשמוע את החלקים הפחות נעימים. אמרתי שאני מצטער לקלקל את החגיגה, הפה שיתיר הוא הפה שיאסור אם יהיה צורך. הנגיף לא התייעץ איתי מתי לתקוף. יש פה שלוש רגליים – בריאותית, חברתית וכלכלית. אני שמח שגם אם קצת באיחור ההמלצות שלי מתקבלות בישיבות הממשלה ואם נתמהמה בקבלת ההחלטות אנחנו נהיה בגל שני".

מוקדם יותר אמר יושב ראש ישראל ביתנו חבר הכנסת אביגדור ליברמן שאפשר היה למנוע את התפרצות הגל השני של הקורונה אך ראש הממשלה עסוק ביחסי ציבור במקום לנהל את המשבר. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב הסביר: "לא יכול להיות שמקריבים את הציבור על מזבח לחצים קואליציוניים. מה שקורה עם איכוני שב"כ זה כאוס". 

האזינו לריאיון עם אביגדור ליברמן

"דרוש מישהו שמסוגל לעשות סדר ויודע לנהל. נתניהו עסוק בחיפוש אחרי אשמים ומנסה להפיל תיק על שר האוצר לכישלון בתחום הכלכלי", המשיך ליברמן. "כול יחסי ציבור. האיש לא מסוגל להתמודד עם האתגר. כל הממשלה הזו מסורבלת ומסובכת. כל הזמן ריבי סמכויות ומאבקי כוח. הכול שיקולם קואליציוניים. לכל מערכה חייב להיות רמטכ"ל אחד. צריך למנות רמטכ"ל לקורונה. צריך להעביר את הניהול לפיקוד העורף". 

שר הרווחה איציק שמולי התייחס לדיונים על ההגבלות החדשות בממשלה והתוכנית הכלכלית שתוצג, ואמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד: "הדיון הכלכלי והבריאותי צריכים להתקיים באותו חדר. אם מחליטים על סגירה, בו במקום יפורסם מנגנון הפיצוי. הזעם של חלק מהציבור במקום כי אין ודאות. צריכה להיות תוכנית כלכלית מסודרת".