תחריטים
צילום: רשות העתיקות

התחריטים שפותחים צוהר לתרבות הבנאים הקדומה

פקחית של רשות הטבע והגנים גילתה בטיול שגרתי תחריטים על מבני קבורה בני יותר מ-4,000 שנה. הממצאים פורסמו במחקר חדש ששופך אור על בוני הדולמנים, שחיו ברמת הגולן ובגליל בתקופה הברונזה התיכונה
רובי המרשלג
08 ביולי 2020
10:11

בסיור שגרתי בשמורת היהודייה, גילתה פקחית של רשות שמורות הטבע והגנים ממצא ארכיאולוגי יוצא דופן: תחריט קיר המתאר חיות שונות ומתוארך לתקופת הברונזה התיכונה – לפני כ-4,500 שנה. התחריט התגלה על קיר של "דולמן", מבנה קבורה גדול מסלע, שכמה כמוהו מצויים ברמת הגולן ובגליל.

בשבוע שעבר פורסם בכתב העת המדעי Asian Archeology מחקר של רשות העתיקות והמכללה האקדמית תל-חי, ובו מתוארים הממצאים מרמת הגולן. התחריטים פותחים צוהר לעולמם האמנותי המסתורי של תרבות הבנאים הקדומה שאחראית לבניית הדולמנים.

בדולמן שבשמורת היהודייה זיהתה פקחית של רשות הטבע והגנים חרותות של בעלי חיים בעלי קרניים כיעלים, דישונים ופרות בר. בדולמן אחר, עוצבה אבן הכיסוי הענקית כפרצוף אנושי ובדולמן נוסף, התגלה מכלול צורות גיאומטריות שנחרת בסלע.

מאות מבני קבורה כאלה נסקרו בגליל העליון ובגולן, אך עד היום לא זכו הדולמנים ובני התרבות שהקימו אותם בתשומת הלב הראויה. בשנים האחרונות מתעורר עניין מחודש בחקר הדולמנים במזרח התיכון, והמחקר מניב גילויים חדשים.