מלכה לייפר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מלכה לייפר ערערה על ההחלטה כי היא כשירה לעמוד לדין

פרקליטיה ביקשו את עיכוב הסגרתה לאוסטרליה • בנוסף הם דרשו להוסיף ראייה לערעור – חוות דעת של קצין רפואה ראשי בשירות בתי הסוהר
ורד פלמן
08 ביולי 2020
12:03

מלכה לייפר ערערה היום (רביעי) לבית המשפט העליון על ההחלטה כי היא כשירה לעמוד לדין, ודורשת לעצור את הדיונים בהליך הסגרתה לאוסטרליה. פרקליטיה הודיעו כי למרות ההחלטה, לייפר סובלת ממחלת נפש וביקשו להוסיף ראיה חדשה - מסמך של קצין רפואה ראשי בשירות בתי הסוהר. 

עורכי הדין יהודה פריד וטל גבאי, המייצגים את לייפר ציינו בערעור את ההחלטה ב-2016 שקבעו שלייפר סובלת ממחלת נפש סכיזואפקטיבית וגם מדיכאון פסיכוטי ואינה כשירה לעמוד לדין. הם הציגו כי היא מקבלת טיפול תרופתי אנטי פסיכוטי במינון משמעותי. במקביל, הגישו פרקליטיה של לייפר בקשה לעיכוב ביצוע החלטת בית המשפט על חידוש הליך הסגרתה עד למתן ההחלטה על הערעור. 

נוסף על כך הגישו עורכי הדין בקשה להוספת ראיה חדשה בערעור. מדובר במסמך של קצין רפואה ראשי בשירות בתי הסוהר לבא כוחה האזרחי של משפחת לייפר. מהמסמך עולה שהוא דוחה את מסקנת פאנל המומחים לפיה לייפר מתחזה לחולת נפש.

מארגון "מגן לקהילות" המלווה את הנפגעות נמסר בתגובה: "לא באמת הופתענו שעבריינית המין מלכה לייפר ערערה על ההחלטה. אנחנו מקווים כי בית משפט העליון ידחה את הבקשה על הסף ויאפשר את העמדתה לדין. אנו מחזקים את הנפגעות ומקווים שהסגרתה של לייפר לאוסטרליה והעמדתה לדין, תיתן להם ולו מעט נחמה". 

בחודש מאי קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי מלכה לייפר כשירה לעמוד לדין. לייפר מואשמת באוסטרליה בעבירות מין שביצעה בשלוש אחיות קטינות, תוך ניצול מעמדה כמנהלת בית הספר שלמדו בו. לייפר נמלטה לישראל לפני כ-12 שנה, וכעבור שש שנים ביקשה אוסטרליה להסגירה אליה. הליכי ההסגרה הופסקו לאחר שהפסיכיאטר המחוזי קבע שהיא אינה כשירה לעמוד לדין.

לאחר שהפרקליטות טענה שבידה ראיות כי לייפר מתחזה, החליט בית המשפט למנות צוות מומחים שיקבע את מידת כשירותה לעמוד לדין. השופטת חנה לומפ אימצה את חוות הדעת של הצוות והליכי הסגרתה לאוסטרליה יחודשו. הדיון הראשון בחידוש הליכי ההסגרה של לייפר תוכנן להתקיים ב-20 ביולי.