רומן זדורוב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המדינה על בקשת זדורוב: הקלטה של הרצאה – לא קבילה כראיה

בתגובה לבקשת עורכי דינו של רוצח תאיר ראדה נכתב כי הקלטת הרצאתו בזום של מנהל המכון לרפואה משפטית שהוגשה אינה ראיה קבילה ולא חוות דעת. עוד ביקשה המדינה לדחות את בקשתו לשחרור מיידי
תמר אלמוג
08 ביולי 2020
14:44

המדינה הגיבה היום (רביעי) לבקשתו של רומן זדורוב, שהורשע ברצח תאיר ראדה, לצרף לבקשתו למשפט חוזר ראיה חדשה. לפי התגובה הראיה, שהינה הקלטה של הרצאה מקוונת, אינה יכולה להיות קבילה במשפט פלילי. כמו כן הוסיפו על בקשתו לשחרור כי "הלכה למעשה מדובר בבקשה שבית המשפט אף יקבע לשיש לזכות את זדורוב – ולכך כמובן שלא ניתן להסכים".

הראיה החדשה שהציגו פרקליטיו של זדורוב היא הרצאה מקוונת בנושא רפואה משפטית שהעביר מנהל המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, לסטודנטים בחודש מאי האחרון. בתגובת המדינה נכתב כי "דברים הנאמרים בהרצאה אקדמית לסטודנטים. 'הקלטה של הרצאה' אינה חוות דעת של מומחה. ודאי שהיא אינה חוות דעת הערוכה לפי הוראות פקודת הראיות. משכך, אין בית המשפט רשאי לקבלה".

בסוף החודש שעבר הגיש זדורוב את הראיה החדשה וביקש להשתחרר ממאסר. בבקשה שהוגשה לבית המשפט העליון נכתב: "ראיה רפואית משפטית חדשה ה'נועלת' באופן הרמטי את ההוכחה בדבר חפותו".

עורך דינו של רומן זדורוב, הגיש את הבקשה לעליון בטענה שיש לו ראיה שמחייבת שחרור. זאת כהמשך לשורת בקשות וטענות בעבר. העליון הורה לו להגיש מחדש את הבקשה בתוך שבועיים, אם הוא רוצה שתבחן, שכן זו הוגשה ככל הנראה שלא כמו שצריך. זדורוב הורשע ברצח הנערה תאיר ראדה, גם אחרי שהתיק נבחן מחדש וחזר שוב לעליון, על ידי שורה של שופטים. 

באוקטובר 2019 הגיש עורך דינו של זדורוב, ירום הלוי, בקשה למשפט חוזר בטענה כי "יש ראיות חדשות למכביר עם סימן קריאה". באפריל האחרון המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון את תגובתה לבקשה, ומסרה כי היא מתנגדת לה.

בתגובת המדינה נאמר כי הרשעת זדורוב מוצדקת וכי "ממילא לא מתקיימת בעניינו אחת העילות המאפשרות קיומו של משפט חוזר לפי החוק". לטענת הפרקליטות - צוות של פרקליטים, שחלקם לא עסקו בתיק בעבר, בחן מחדש את התיק כולל את כל הראיות, את פסקי הדין, את הראיות החדשות לכאורה שצורפו לבקשה ואת נימוקי הבקשה.