חיים כץ, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש: לבטל את החסינות לחיים כץ

בתשובה לעתירה לבג"ץ, נכתב מטעם מנדלבליט: החסינות התקבלה בחוסר סמכות
תמר אלמוג וצח שפיצן
08 ביולי 2020
19:33

בתגובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון בעניין החסינות שהעניקה הכנסת לחבר הכנסת והשר לשעבר חיים כץ, נכתב הערב (רביעי) מטעם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי ההחלטה בכנסת להעניק חסינות לכץ היא בטלה או ניתנת לביטול. לפי מנדלבליט, החסינות התקבלה בחוסר סמכות או בחריגה מסמכות, וכן תוך אי סבירות קיצונית וחריגה משמעותית ממתחם שיקול הדעת של ועדת הכנסת.

מנדלבליט הסביר את עמדתו בין היתר משום שהמעשים בהם מואשם כץ, מרמה והפרת אמונים עקב קידום חוק שלכאורה היה יכול להניב לו או לחברו תועלת ותוך הצגת מצגי שווא - לא יכולים להיחשב כחלק ממילוי תפקידו.

החסינות ניתנה עוד בכנסת הקודמת ולכן, לכאורה, ממילא פג תוקפה ולכאורה אפשר היה להזדרז ולהגיש את כתב האישום. עם זאת, בגלל שהיתה עתירה תלויה ועומדת - היועץ שרצה לדון בסוגיה באופן עקרוני, התייחס לכך כאילו ניתנה שוב.

מליאת הכנסת אישרה את הענקת החסינות לחבר הכנסת כץ בפברואר האחרון, ברוב של 62 תומכים מול 43 מתנגדים. כץ מואשם כי בעת שהיה יושב ראש ועדת העבודה והרווחה פעל לטובת מקורבו, איש העסקים מוטי בן ארי, שייעץ לו בענייניו הכספיים האישיים.

מקורבים לחיים כץ: "אם חסינות חברי הכנסת לא תקפה על פעולות שמטיבות עם הציבור יש לבטל לגמרי את חוק החסינות. חיים כץ פעל במסגרת עבודתו, במטרה למנוע תספורות שביצעו בעלי הון בכספי החיסכון של אזרחי ישראל. החוק שחוקק לפני כעשור, הוכיח את עצמו ובלם פגיעה בכספי המשקיעים והחוסכים בקרנות הפנסיה. כתב האישום נולד מחוסר הבנה בעבודת המחוקק, הטענה שלחברי הכנסת אין סמכות להעניק חסינות היא סטירה לסמכות הכנסת".