סגר בשכונת רוממה בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי ביתר עילית - הממשלה מתכוונת להטיל הגבלות על שורה של יישובים נוספים

ברשימת הערים שבהן תדון ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל: מודיעין עילית, רמלה, בית שמש, לוד, ירושלים, קריית מלאכי, בני ברק, אשדוד ורעננה • מאז חצות נוספו 1,014 נדבקים בקורונה
גילי כהן
08 ביולי 2020
23:00

כפי שפורסם בכאן חדשות, ועדת השרים להכרזה על אזור מוגבל צפויה להתכנס הערב (רביעי) כדי לדון בהטלת הגבלות או סגר מלא על ערים ושכונות שבהן שיעור תחלואה גבוה. ברשימת הערים שהוצגה למטה לביטחון לאומי: מודיעין עילית, רמלה, בית שמש, לוד, ירושלים, קריית מלאכי, בני ברק, אשדוד ורעננה. חלק מהיישובים נמצאים כבר עתה תחת הגבלות.

ישנם יישובים נוספים שלפי הקריטריונים של משרד הבריאות יכולים להיות תחת הגבלות: כפר קאסם, כפר קרע, יבנה ובית שאן. כרגע לפחות היישובים הללו לא אמורים לעלות לדיון הקרוב בוועדת השרים להגבלות.

בביתר עילית נכנס היום בצהריים לתוקפו הסגר על העיר, למרות התנגדות ראש העיר, והוא יימשך שבוע. התושבים בעיר זועמים על ההחלטה, והפגינו נגדה.

גם באשדוד עדיין חל סגר על כמה שכונות בעיר, ובשלב זה לא ידוע אם הסגר יוסר מחר, יימשך או יוטל על שכונות נוספות. בשבוע האחרון חלה באשדוד עלייה של 308 חולים בקורונה. בשכונות בהן הוטל סגר נוספו 68 חולים ואילו ביתר השכונות נוספו 240 חולים בנגיף.

התחרות בין קופות החולים על הלקוחות

על רקע התפשטות נגיף קורונה, בין קופות החולים מתקיימת בימים אלה תחרות על הלקוחות. כך דווח היום בחדשות הערב בכאן 11. בכירים בקופות החולים אומרים כי יש קופות שמבטיחות ללקוחות שאם יעברו אליהן – יקבלו בדיקת קורונה. לדברי מנכ"ל אחת הקופות, ישנם 1,000 אנשי שיווק שתפקידם להציע בדיקה מהירה תמורת מעבר.

המצב הזה גורם לכך שיש 40 אלף דורשי בדיקות ליום, ולקריסה של מערך הבדיקות של הקופות - שלא מסוגלות לעמוד בכך, ולכן עצרו את התורים לדגימות. עד לפני כשבועיים, במסגרת התקנות לשעת חירום, מנכ"ל משרד הבריאות אסר על הקופות לאפשר מעברים של לקוחות בין קופה לקופה, אך מהרגע שהתקנות הסתיימו - חזרו הקופות לתחרות.

במשרד הבריאות עדכנו כי מאז חצות נוספו 1,014 נדבקים חדשים. מספר החולים הפעילים עומד על 14,875, מהם 113 במצב קשה ו-39 מונשמים. מספר הנפטרים עומד על 344.

השתתפו בהכנת הידיעה: קטי דור, סולימאן מסוודה ואיציק זוארץ