-
צילום: עודד נצר • אילן מלסטר • יצחק הררי, פלאש 90

מדד המפעלים המזהמים של המשרד להגנת הסביבה פורסם

בראש הרשימה מופיע "רותם אמפרט", שאחראי לזיהום בנחל אשלים ב-2017, שתי אסדות נוספו לראשונה לרשימה • בז"ן: השפעתנו הסביבתית על מפרץ חיפה - נמוכה מאוד • השרה גמליאל: האנרגיות המזהמות צריכות לחלוף מן העולם
מיכל וסרמן
09 ביולי 2020
06:00
עודכן ב 08:19

מפעל רותם אמפרט שבנגב, הנמצא תחת שליטת כי"ל, ניצב בראש רשימת המפעלים בעלי רמת הסיכון הגבוהה ביותר לסביבה. כך עולה ממדד ההשפעה הסביבתית שפרסם הבוקר (חמישי) המשרד להגנת הסביבה. המדד בוחן את הסיכון הסביבתי ביותר מ-100 מפעלי תעשייה גדולים.

המדד מבוסס על נתוני הפליטות והניהול הסביבתי של המפעלים בשנת 2018, ומתווספות אליו לראשונה האסדות תמר - במקום השמיני, ומרי B - במקום ה-29. סך כל ההפרות במדד עלה ב-80%, כתוצאה מעלייה בהיקפי הפיקוח והאכיפה.

רותם אמפרט שבנגב הוא המפעל שאחראי לזיהום בנחל אשלים בקיץ 2017, לאחר שזרמו לנחל מאות אלפי קוב של מים חומציים, בשל קריסת בריכה במפעל. הוא מדורג זו השנה השנייה ברציפות במקום הראשון ברשימה, בשל כמות הפליטות שביצע במהלך שנת 2018, הפרות בהיתר הפליטה, אירועי חומרים מסוכנים נקודתיים  ואי הגשת מסמכים ודיווחים כנדרש.

חברת החשמל השיגה הפחתה במספר פליטות המזהמים, בזכות המעבר לגז טבעי ועמידה בדרישות הסביבתיות. ברוב מתקני החברה לא התגלו הפרות. המדד מפרסם גם את חברות הדלק והשפעתן על הסביבה, ולפיו צומצם בשנים האחרונות הזיהום מתחנות הדלק, לאחר שב- 90% מהן הותקנו מערכות למישוב אדים - שתפקידן לשמור את אדי הבנזין בחלל סגור ולמנוע מהם גישה לאוויר הפתוח.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, הגיבה לדוח: "עלינו לעבור לשימוש באנרגיות מתחדשות ונקיות - האנרגיות המזהמות צריכות לחלוף מן העולם. ננקוט ביד קשה נגד המסכנים את בריאות הציבור והסביבה". גמליאל הוסיפה כי "ראינו בשנים האחרונות כיצד סיכונים סביבתיים הופכים לסיכונים כלכליים בפרשות כגון עברונה, דיזל-גייט ואשלים, והמדד נותן למשקיעים כלי לניהול סיכונים אלו. עלינו להבטיח שחסכונות הציבור לעתיד, בקרנות הפנסיה ובאפיקי החיסכון הנוספים, לא יהיו רק בטוחים פיננסית, אלא גם לא יסכנו את בריאות הציבור והסביבה". 

ארגון הסביבה אדם טבע ודין הגיש את התייחסותו לנתונים, יחד עם דוח שחיבר הארגון העוסק בנזקי הסביבה שגורמים מפעלי משפחת עופר. הארגון נשען על נתוני מרשם הפליטות לסביבה לשנת 2018 שפרסם משרד הבריאות. לפי הדוח של הארגון, הערכת נזקי זיהום האוויר מהמהפעלים הללו מסתכמת ביותר ממיליארד שקלים בשנה. 

מהארגון נמסר: "המדד מוכיח לנו שוב, והפעם יותר מתמיד, את הצורך בחיזוקו של המשרד לאור חוק ההסדרים המנסה לשלול את סמכויותיו. אנו רואים פעם אחר פעם את אותם מפעלים בעלי מדד השפעה סביבתית גבוה, המככבים בדוח זה, ובהם רותם אמפרט, בז"ן, מפעלי ים המלח, ועוד. לרשימת ההפרות הסביבתיות הארוכה שלהם יש משמעות אחת: נזק בריאותי וסביבתי בלתי הפיך.

מדינת כיל: למה המדינה ויתרה על פלא הטבע הגדול שלה? | צפו בסדרת הכתבות

"חלק גדול מהמפעלים המזהמים ביותר ובעלי מדד ההשפעה הסביבתי הגדול ביותר הם מפעלי החברה לישראל בע"מ, המחזיקה בבעלותה גם את כי"ל ואת בז"ן. רשימת ההפרות הסביבתיות הארוכה שלהם המופיעה בדוח מדברת בעד עצמה".

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, חברת הכנסת מיקי חיימוביץ', מסרה בתגובה לדוח המשרד להגנת הסביבה: "אני מברכת על פרסום מדד ההשפעה הסביבתית של המפעלים המזהמים בישראל. רק ככה ניתן להתחיל להחזיר את אמון הציבור שאבד במערכת - להציג נתוני זיהום מהימנים באופן שקוף ופתוח, תוך הגברת הניטור והאכיפה. ללא שמירה על הסביבה ועל בריאות הציבור אין כלכלה. זוהי משימה ראשונה במעלה בעידן של משבר אקלים ומשבר קורונה".

ארגוני הסביבה בחיפה הוסיפו בהודעה משותפת: "שוב נדלקת נורה אדומה מחוסר המדיניות הסביבתית של המפעלים המזהמים במפרץ חיפה. במשך שנים עומדת קבוצת בז "ן בראש המפעלים המזהמים ביותר. בשביל להוסיף חטא על פשע בסעיף ההתיעלות הסביבתית, צויין כי: 'לא נוקדו מייזמים של התיעלות סביבתית'. אנחנו מצפים מהמשרד להגנת הסביבה לעמוד בהבטחותיו ולקדם את תוכנית מפרץ החדשנות תוך סגירת התעשיות המזהמות במפרץ חיפה להחלטת ממשלה בהקדם". 

מבז"ן נמסר: "בז"ן צימצמה בהתמדה בעשור האחרון את ההשפעה הסביבתית שלה בעשרות אחוזים כתוצאה ממדיניות סביבתית אחראית שהיא מנהלת. למעשה, חלקה היחסי בהשפעה על הסביבה במפרץ חיפה הנו נמוך מאוד ועומד על 11%-3% בלבד, כך על פי הדוחות המעודכנים ביותר של המשרד להגנת הסביבה".