בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: ערוץ הכנסת

טרופר: לא נעלה להצבעה הצעה לחקור את הצוללות

שר התרבות מתח ביקורת על התנהלות רה"מ והליכוד, על רקע ההצבעה בנושא חקירת שופטים, אך אמר: "לא נשתתף במשחק הזה של נקמנות פוליטית, זה לא הרגע"
דקלוינסון
09 ביולי 2020
10:13

העימות בקואליציה: השר חילי טרופר אומר כחול לבן לא תעלה להצבעה בכנסת את ההצעה להקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות, כחלק מהרצון של המפלגה לנקום בליכוד על ההצבעה שהיתה אתמול בעניין ועדת חקירה בנושא השופטים, על רקע תחקיר כאן חדשות. בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב אמר הבוקר (חמישי) שר התרבות: "לא נשתתף במשחק הזה של נקמנות פוליטית, זה לא הרגע. כולם צריכים להתעסק במשבר הקורונה". 

האזינו לריאיון עם חילי טרופר בכאן רשת ב

לצד זאת, מתח טרופר ביקורת על התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי הכנסת של הליכוד, שתמכו בהקמת ועדה לחקירת ניגודי העניינים של שופטים. "מה שהיה אתמול בכנסת בטח לא מוסיף לאף אחד מאיתנו אמון", אמר טרופר. "האזרחים מצפים שנעבוד בשביל הבריאות והפרנסה שלהם".

השופט בדימוס רובינשטיין: המערכת השיפוטית הגונה ונקייה

בתוך כך, המשנה לשעבר לנשיאת בית המשפט העליון, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין, אמר כי בישראל יש מערכת שפיטה נקיית כפיים, הגונה ולא מושחתת. רובינשטין אמר למרדכי גילת ולליאל קייזר בכאן רשת ב כי המסר היוצא מהכנסת כלפי בית המשפט הוא של הרס ושטיפת מוח.

לדבריו, יש מערכות בבית המשפט שנועדו למנוע מצב שבו שופט מנוע מלשבת בתיק אך גם שופטים יכולים לעשות טעויות. "אין בסיס לטענה על הטיית דין בבית המשפט העליון", דברי השופט בדימוס רובינשטיין.

שר התרבות התייחס בריאיון גם לחשיפת כאן חדשות, על המסיבה שקיים שר הבריאות יולי אדלשטיין לאחר שהודיע לציבור על הגבלות חדשות. טרופר גיבה את אדלשטיין, אך ציין כי "יש סדקים באמון של העם בפוליטיקאים, בין השאר בגלל סיפורים של דוגמה אישית. זה כשל. לא נאה דורש ולא נאה מקיים".

עוד קודם לדברי טרופר, פורסם בכאן רשת ב כי חברי כנסת בכחול לבן אמרו לאנשיו של ראש הממשלה החליפי בני גנץ שלא יהיה נכון לתמוך בשבוע הבא בהקמת ועדת חקירה בעניין הצוללות. לדברי ח"כים במפלגה, תמיכה בנושא הצוללות זו הצבעה אישית נגד נתניהו, ויכולה לדרדר את היחסים בקואליציה למקום שממנו אין דרך חזרה - ואף כדי פירוקה. בנוסף, אומרים במפלגה שלציבור נמאס לצפות בקטטות פוליטיות שאינן נוגעות לנושא הקורונה ומתמקדות בעניינים פוליטיים שמנותקים ממה שקורה בימים אלו, ולכן אסור לייצר מריבה סביב נושא הצוללות.

מסיבות אלו, מחפשים בכחול לבן לתמוך בחוק חברתי של האופוזיציה, כזה שאמור להיטיב עם הציבור ושמתקשר לנושא הקורונה, וכך להיפרע מהליכוד בעקבות אירועי אתמול.

בריאיון לתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, התייחסה גם השרה לנושאים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן מכחול לבן לאירועים אתמול בכנסת, ואמרה כי השותפות עם הליכוד היא שותפות מורכבת. לדבריה, "ראוי שהממשלה תתמקד בנושאים החשובים והם סוגיית הבריאות והמשבר הכלכלי הנובע ממשבר הקורונה".

שרת התחבורה מירי רגב אמרה לכאן רשת ב על העימות בקואליציה כי "אין לנו שום כוונה ללכת לבחירות. אם כחול לבן רוצים לדחוף לבחירות – הם יצטרכו להסביר את זה לציבור".

חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד אמר כי ההצעה שהגישה מפלגת ימינה להקים ועדת חקירה לשופטים אכן פופוליסטית, אך הליכוד אינה יכולה להצביע נגדה וכי במהותה מדובר בהצעה טובה. קרעי אמר לכאן רשת ב כי "צריך לבקר את השופטים וכי אין אדם שהוא מורם מעם".

השתתף בהכנת הידיעה: זאב קם