המהומות על אמצעי הסגר בבלגרד, אתמול
צילום: אי-פי

דיווח: שני ישראלים נעצרו במחאות על הסגר בסרביה

על פי דיווחים ברוסיה שני הצעירים השתתפו בעימותים בין מפגינים למשטרה • העימותים פרצו לאחר הודעת הנשיא ווצ'יץ' כי יטיל סגר על הבירה בלגרד בסוף השבוע
גיא בריצמן ויואב זהבי
09 ביולי 2020
16:32
עודכן ב 11:46

התקשורת הרוסית דיווחה היום (חמישי) על שני ישראלים בני 21 שנעצרו בסרביה בהפגנות נגד כוונת השלטונות להטיל הגבלות על אזרחי המדינה עקב התפרצות נגיף קורונה. על פי הדיווח, שני הצעירים לקחו חלק בעימותים בין מפגינים למשטרה, שפרצו לאחר הודעת הנשיא ווצ'יץ' כי יטיל סגר על הבירה בלגרד בסוף השבוע.

מרשת "מסרבות", שייצגה בעבר בהליך משפטי את אחד משני העצורים הישראלים, רומן לוין מבת-ים בן 21, נמסר לכאן חדשות כי "רומן נאבק למען צדק בכל מקום וכשטייל בחו"ל נהג להצטרף למאבקים חברתיים". קרוביו של לוין סיפרו כי הגיע לסרביה בשבוע שעבר לצורך טיול פרטי וכששמע שמתקיימות הפגנות החליט להצטרף.

הפעם האחרונה שבה חבריו שמעו ממנו הייתה יממה לפני שהגיע למדינה, אז אמר להם כי הוא מתכוון להיות בבלגרד יומיים ולהמשיך לטייל. לוין היגר עם משפחתו מאוקראינה כשהיה בן שלוש. שנה וחצי לאחר שהתגייס לצבא, הודיע למפקדיו כי הוא מסרב להמשיך לשרת מתוך "התנגדות לכיבוש" וישב בבידוד במשך 82 ימים. בהמשך קיבל פטור משירות צבאי בגין אי התאמה. בתקשורת הסרבית דווח אתמול כי פרט ללוין נעצר גם ארטור פורמן, בן 18.

אתמול חזר בו הנשיא מהחלטתו ואמר כי המליץ לממשלה ולרשויות הבריאות לנקוט צעדים אחרים. בסרטונים שפורסמו ברשתות החברתיות, נראית אלימות קשה של המשטרה כלפי חלק מהמפגינים. 

בסרביה, שבה חיים כשבעה מיליון בני אדם, דווח על כ-17 אלף נדבקים בנגיף קורונה ועל 341 מתים. בימים האחרונים נרשם זינוק חד במספר הנדבקים, ורשויות הבריאות במדינה הזהירו כי אם תימשך מגמת העלייה, לא יישארו מיטות בבתי החולים. הממשלה האשימה את הציבור בחוסר משמעת, אף שבשבועות האחרונים אפשרה התקהלויות המוניות ברחבי המדינה.