סגר בשכונת רוממה בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נכנס לתוקף: סגר על שכונות בכמה ערים ברחבי הארץ

השרים החליטו להגביל אזורים בבית שמש, ירושלים, לוד, רמלה וקריית מלאכי עד ליום שישי הבא • ח"כ אייכלר מיהדות התורה: קורא לשרים החרדים לפרוש זמנית מהממשלה עד יוסרו הסגרים הסלקטיביים • ברגע האחרון הוחלט להסיר את שכונת רמות בירושלים מהרשימה ובמקומה נכנסה שכונת רוממה • למרות עלייה במספר החולים בשכונות במזרח ירושלים, לא הוטל עליהן סגר
סולימאן מסוודה, עמיחי שטיין ויערה שפירא
09 ביולי 2020
16:50
עודכן ב 10 יולי 17:01

הסגר על שכונות בירושלים, בית שמש, לוד, רמלה וקריית מלאכי למשך שבוע נכנס לתוקפו היום (שישי) בשעה 13:00 ויסתיים ביום שישי הבא בשעה 08:00 בבוקר. הכניסה והיציאה אל האזורים הסגורים ומהם תוגבל, כמו גם התנועה ופעילות העסקים בתוכם.

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה תקף את ההחלטה להטיל סגר על שכונות חרדיות בערים השונות, ואמר כי הוא "קורא לשרים החרדים לפרוש זמנית מן הממשלה, עד שיוסרו הסגרים הסלקטיביים על שכונות החרדים. רק כך נתניהו יבין שזכויות האדם החרדי אינו הפקר״.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, מתנגד להטלת סגר על שכונות בעירו ואמר כי אין הסבר הגיוני לסגור שכונה שבה מתגוררים 40 אלף תושבים ויש בה כ-170 נדבקים. בראיון עם ליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר ליאון כי צריך להוציא את החולים מבתיהם ולהעבירם לבתי מלון יעודיים לחולי קורונה. "יש לבודד את החולים אבל לא את התושבים", אמר ליאון. לדבריו, הובטח לו הלילה כי יקצו בעבור ירושלים עוד בתי מלון יעודיים לחולי קורונה.

האזינו לריאיון עם ראש עיריית ירושלים משה ליאון

ליאון ציין כי יש סטיגמה שאינו אוהב בנוגע לחרדים והבהיר כי הם עושים "כל מאמץ" לשמור על ההנחיות. בתוך כך, השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן וחבר הכנסת משה גפני שוחחו היום עם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה והביעו בפניו תחושות קשות העולות בקרב הציבור החרדי על אכיפת יתר. בעקבות זאת, הנחה אוחנה את מפקדי המשטרה להעביר לשוטרים הנחייה להפעיל שיקול דעת ולהימנע מאכיפה בררנית. אתמול ציין אוחנה בפוסט שפרסם כי מפקדי המשטרה טוענים שבציבור החרדי נרשמים פחות דוחות מציבור הכללי, בשל היענות גבוהה יותר לעטיית מסכות.

על פי הודעת משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות, בירושלים הסגר חל על שכונות שכונות רוממה, קריית צאנז ובעלז וקריית מטרסדורף (64 חולים). שכונת רמות, בה יש 169 חולים, יצאה ברגע האחרון מהרשימה. בבית שמש יוטל סגר על שכונות נחלה ומנוחה (57 חולים) וקנה הבושם (37 חולים). בלוד על שכונות גני יער וס"ח. ברמלה - שכונות עמידר וביל"ו, ובקריית מלאכי - שכונת אחוזת רוטנר ושכונת חב"ד.

מנתונים שהגיעו לידי כאן חדשות עולה כי ישנה מגמת עלייה במספר החולים הפעילים במזרח ירושלים, בעיקר בשכונת בית חנינא, העיר העתיקה ושכונת א-טור - אך עליהן לא הוטל סגר. עוד אפשר ללמוד מהנתונים כי מוסדות החינוך מהווים מקור הידבקות גבוה - בעיקר מוסדות הלימוד החרדיים.

אתמול אמר ראש עיריית לוד ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יאיר רביבו, כי הוא אוהב את ראש הממשלה אך הממשלה הזו לא טובה. בכנס שקיים בהיכל התרבות בעירו, אמר רביבו כי "אין מדיניות ויש רק אנדרלמוסיה".

רביבו הודיע כי העירייה תעמיד לרשות התושבים קו טלפון שבו יהיה אפשר לדווח על מפרי בידוד בלי להזדהות. בלוד יש כ-220 חולי קורונה מאומתים, מחציתם אובחנו בשבוע האחרון.