כלבים מתאמנים לזהות קורונה באיחוד האמירויות

ירדן הכריזה שהנגיף מת, באמירויות גייסו כלבים למערכה

ובינתיים בכווית: שמונה נשים מונו לשופטות בצעד היסטורי | ברשת של השכן
רועי קייס
10 ביולי 2020
04:30

בזמן שאנחנו נמצאים עמוק עמוק בתוך הקורונה, נראה שיש מדינות ערביות כמו תוניסיה, ירדן ולבנון שהצליחו יחסית לבלום את התפשטות הנגיף - בהסתמך על הנתונים שהן מספקות. ירדן היא סיפור מעניין, מדינה דלת משאבים וענייה שהצליחה לשטח את העקומה. עשרה מתים ופחות מ-1,200 נדבקים מפרוץ המשבר. בימים האחרונים יש מספר זעום של נדבקים כל יום והם בעיקר לא מקומיים. הנתונים האלה גורמים לשר הבריאות, סעד ג'אבר, מגיבורי המערכה נגד הקורונה אצל ההאשמים, לצאת בהצהרה ש"הנגיף מת".

יש מי שראו את ההצהרה הזו כשאננית, אבל בסך הכל צריך לומר שירדן הצליחה בשני מישורים. האחד, הציבור היה ממושמע מאוד ברובו. השני, המדינה נקטה צעדים דרסטיים ומהירים, כמו סגירה של הגבולות והשמיים, עוצר מוחלט כבר ב-21 במארס עם הצבא ברחובות. זאת לצד בדיקות ספורדיות כדי לקבל תמונת מודיעין טובה יותר על מצב הנגיף, והטלת עוצר מלא במדינה לפרקי זמן קצובים כדי לאתר מוקדי תחלואה ובידוד מידי של האזורים שבהם נמצא אפילו חולה קורונה אחד.

הממלכה כבר מתכננת לפתוח גבולות ואת נמל התעופה בזמן הקרוב, והמלונות בה כבר מתחילים להתמלא. נערכים שם גם לקבל תיירות מרפא מהמפרץ. שלא נתבלבל, יהיה לכך מחיר, כלכלי בעיקר, וכבר נשמעים קולות בירדן בהקשר הזה. אבל מבחינת המצב הבריאותי, גם אם המספרים לא מדויקים עד הסוף, נראה שהממלכה נמצאת במצב טוב - בטח לעומת מדינות אחרות במרחב.

הכלבים שגויסו למערכה נגד הקורונה

מאז פרוץ המשבר, באמירויות מדווחים על 330 מתים ו-53 אלף נדבקים. בימים האחרונים ניכרת ירידה במספרים, גם הם עדיין עומדים על 500 נדבקים ליום. באמירויות מנסים לנצל את המשבר הזה כדי להראות את העליונות שלהם מבחינה טכנולוגית ומדעית, ומדווחים על 3.5 מיליון בדיקות שנעשו. זאת בקרב אוכלוסייה של יותר מ-9.5 מיליון בני אדם. הטרנד האחרון אצלם, מסתבר, הוא אימון כלבי משטרה שיאבחנו חולי קורונה. לא ברור אם זה יעבוד, אבל זה בהחלט מעיד על היצירתיות שיש במדינה המפרצית ועל הניסיון למצוא פתרונות למצב.

היסטוריה בכווית: 8 נשים מונו לשופטות

ולא רק קורונה. בכווית המפרצית עשו בימים האחרונים היסטוריה נשית. בפעם הראשונה מונו שמונה נשים להיות שופטות בבתי הדין. כווית, ביחס למדינות אחרות במפרץ, נחשת מאוד מתקדמת בנוגע לזכויות האישה והצבתה במשרות מפתח. אלא שהזרם האסלאמיסטי-סלפי פחות מתחבר להחלטות האלה וניסה מבעוד מועד להפעיל לחצים כדי שזה לא יקרה. בין היתר נטען כי זו משרה שרק גבר יכול למלא לפי ההלכה הנכונה, וכן שהדבר לא עולה בקנה אחד עם הטבע של האישה. בכל מקרה, יש יותר מברכים ממתנגדים. לשם ההשוואה, בסעודיה, שכל הזמן מככבת בהקשר של קידום מעמד האישה, עדיין לא הגיעו לשלב הזה של מינוי נשים שופטות.

צלילים משוויץ של המזרח התיכון

בצל המצב הכלכלי הלא פשוט בלבנון, אף לפני הקורונה, היו ניסיונות להחזיר קצת את השפיות עם צלילים מדהימים שהגיעו מהמקדש הרומי של האל בכחוס בעיר בעלבק בימים האחרונים. בכל שנה מתקיימים שם הופעות ענק במסגרת הפסטיבלים הבינלאומיים והשנה, בצל הצורך להימנע מהתקהלות, החלו הפסטיבלים ללא קהל עם הופעה תחת השם "קול העמידה האיתנה". ובלבנון צריכים הרבה מאוד עמידה איתנה בימים אלה.