חילוץ של צה"ל
צילום: תומר שונם הלוי, פלאש 90

חיילים בסדיר נגד אימון מילואים מתוכנן: "צה"ל מסכן אותנו"

חיילי פיקוד העורף מסבירים כי האימון של חטיבת החילוץ לא אפשרי לביצוע יחד עם שמירה על הנחיות משרד הבריאות. מדובר באימונים שגרתיים, שלא נוגעים למאבק בקורונה
כרמלה מנשה
10 ביולי 2020
10:11

"צה"ל מסכן חיילי מילואים, את המשפחות שלנו ואותנו": חיילים ומדריכים בשירות סדיר בחטיבת החילוץ וההדרכה בפיקוד העורף, שנדרשים לבצע במהלך השבועיים הקרובים אימונים חד-יומיים לאנשי מילואים, מסבירים כי אין אפשרות לבצע את האימונים ולשמור על הנחיות משרד הבריאות. כך פורסם הבוקר (שישי) ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

במהלך השבועיים הקרובים אמורים החיילים הסדירים לבצע שמונה אימונים חד-יומיים לגדודי מילואים שונים. בכל גדוד כ-150 אנשי מילואים - כולם אזרחים המגיעים ליום אחד בלבד. מדובר באימונים שגרתיים המתקיימים אחת לשנה, שנועדו לתרגל חילוץ ולשמור על כשירות הגדוד בלבד. אין קשר ישיר או עקיף בין התרגילים האלה לבין המאבק בנגיף קורונה.

החיילים ייאלצו להיפגש עם כ-1,200 חיילי מילואים מגדודים שונים ומאזורים שונים. החיילים שאמורים להעביר את האימון אמרו כי נדרשת אינטראקציה צמודה בין החיילים החונכים לבין חיילי המילואים כדי לבצע אימון תקין. החיילים מבקשים למזער את הסיכון בהידבקות והתפשטות הנגיף ולבטל את המילואים האלה. ״דורשים מהחיילים לשמור על ההנחיות ולהיות בהסגר, ומנגד הצבא מפגיש אותם עם 1,200 אזרחים בשבועיים״.

תגובת דובר צה"ל: "במסגרת שמירת הכשירות של גדודי המילואים הותאם מתקן האימונים בצריפין לביצוע אימון על בסיס תו תקן כתום, שמאפשר לקיים אימון בהתאם לכללי משרד הבריאות וכללי צה"ל. המתקן הותאם לביצוע אימון בקפסולות של מערכי הגדוד בנפרד, המדריכים באים במגע עם הגדוד המתאמן בצורה מבוקרת על בסיס צוותים קבועים למניעה וצמצום הידבקות לצד שמירת כשירות היחידות ואימונן. צה"ל רואה חשיבות גבוהה בשמירת כשירות היחידות ורציפות התפקוד".