פגישת נתניהו ושר האוצר עם נציגי העצמאים

נציגי העצמאים לא הגיעו להבנות עם רה"מ - ההפגנה מחר תתקיים כמתוכנן

נציגי העצמאים: "נפגשנו עם נתניהו, שמענו אותו, לא מאמינים למילה שלו ומחר נגיע בכל הכוח לכיכר רבין" • ראש הממשלה אמר בפתיחת הפגישה: "נעמוד בהתחייבויות שלנו" • המשטרה העניקה רישיון לקיום ההפגנה מחר. "אי אפשר להתעלם יותר מהמצוקה", נמסר מהמארגנים
ליאל קייזר, הדס גרינברג וגילי כהן
10 ביולי 2020
14:32
עודכן ב 18:25

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שישי) ללשכתו נציגים של העצמאים ובעלי עסקים, בניסיון למנוע את קיום ההפגנה שמתוכננת למוצאי שבת, למרות הצגת התוכנית הכלכלית אמש. בפגישה לא הגיעו הצדדים להסכמות, ונציגי המחאה הודיעו כי ההפגנה מחר תתקיים כמתוכנן. ראש הממשלה הנחה בפגישה להקים באופן מיידי פורום שולחנות עגולים עם נציגי העצמאים ובעלי עסקים כדי לפתור את הסוגיות שעלו בה. 

לפגישה עם ראש הממשלה הגיעו בין היתר שניים ממארגני מחאת העצמאים, רועי כהן ורונן מיילי. גורמים במחאה התקוממו נגד רועי כהן שנסע להיפגש עם נתניהו, ומיילי הגיע ברגע האחרון לפגישה במטרה להבהיר שרועי כהן שאיתו תואמה הפגישה לא מייצג אותם ולא יחתום על הסכם בשמם. המוחים טוענים כי ישנם עצמאים ובעלי עסקים רבים שאינם מוצאים מענה גם במסגרת התוכנית שהוצגה.

בפגישה נכחו מלבד כהן ומיילי גם נציגים מאיגוד המסעדות והברים, נציג מלשכת יועצי המס, נציגת ארגון העסקים העצמאים, נציגים מתחום אומנות הבמה וההפקות. לצד נתניהו, השתתפו בפגישה גם שר האוצר ישראל כ"ץ ופקידים בכירים ממשרדי ראש הממשלה והאוצר. 

"אנחנו נעמוד בהתחייבויות שלנו, כולל בזירוז של התשלום המיידי שאנחנו רוצים לתת לכם", אמר נתניהו בפתח הפגישה. "מדינת ישראל אף פעם לא עשתה את הצעדים האלה, כי אף פעם לא היינו במצב הזה. לכן, אנחנו נעשה את זה, ואם צריך נעשה עוד דברים, כדי שאף אחד לא יפול בין הכיסאות".

נציגי העצמאים לא השתכנעו מהדברים שהציגו להם ראש הממשלה ושר האוצר, ובסוף הפגישה מסרו לתקשורת: ״נפגשנו עם ביבי, שמענו אותו, לא מאמינים למילה שלו ומחר נגיע בכל הכוח לכיכר רבין״. במקביל לקיום הפגישה, קיבל נציג מטעם ארגון "מסעדנים חזקים ביחד" רישיון מהמשטרה לקיום ההפגנה מחר בכיכר רבין ב-20:30.

ממארגני ההפגנה נמסר: "הכול איטי, ובסוף לא נשאר למי לסייע. שמענו מספיק הבטחות - תסייעו עכשיו. אנחנו נפגין מחר - כי אי אפשר להתעלם יותר מהמצוקה".

התוכנית הכלכלית הוצגה: מענק של 7,500 שקל בשבוע הבא

אמש חשפו ראש הממשלה ושר האוצר כ"ץ את התוכנית הכלכלית להצלת המשק שמכילה שורת מענקים ו"רשתות ביטחון" לעצמאים ושכירים. כ-400 אלף עצמאים צפויים לקבל מענק של עד 7,500 שקלים כבר בשבוע הבא. עוד נקבע בתוכנית כי המענק יועבר בשאיפה בתוך שבוע, ולפחות 60% ממנו יועברו כמקדמה בתוך 21 ימים. 

דמי אבטלה יוענקו עד לסוף חודש יוני 2021, לשכירים בחל"ת או באבטלה, תוקף ההנחייה הוא עד ששיעור האבטלה ירד מתחת ל-10%. לגבי שכירים נקבע כי יבוטלו חמשת ימי ההמתנה בין תקופות האבטלה; תקופת האכשרה - שלפיה נקבע אם עובד זכאי לדמי אבטלה - תקוצר מ-12 חודשים לשישה; יבוצע תשלום של כפל קצבאות; יתווספו זכאי אבטלה גם מינואר ופברואר (החל מחודש יולי) וישולם מענק הסתגלות לבני 67 ומעלה עד לסוף שנת 2020. 

פרופסור עומר מואב, מרצה בחוג לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה, תקף היום את התוכנית. "אנחנו כפי הנראה נכנסים למיתון עמוק וארוך והממשלה תצטרך לסייע לאנשים לשרוד, אבל כאשר הסיוע פזרני מדי - את החוב יאלצו לשלם הילדים והנכדים שלנו", אמר מואב בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם פרופסור עומר מואב

פרופסור מואב אמר כי "צריך לעזור בתבונה". והוסיף כי "מסתמן שהתוכנית לא גובשה עם הרבה חשיבה והדרג המקצועי במשרד האוצר לא שותף לה". מואב הבהיר כי גירעון עמוק לאורך זמן מוביל למשברים כלכליים ו"בסופם קיצוץ דרמטי בשירותים לציבור".

מוקדם יותר היום הסביר יושב ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון כי המדינה תלווה את הכסף לתוכנית בריבית נמוכה, תודות למוניטין שיש לה בשל מצבה הכלכלי הטוב בעשר השנים האחרונות. הוא הבטיח כי לא יהיו קיצוצים ועליית מיסים בשנים הקרובות. "מהניסיון הקודם למדנו לא לזרוק מספרים שהציבור לא לגמרי מבין", הוסיף בהתייחס לסכום אותו הוסיפה המדינה על מנת לתקצב את הסיוע, בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון