צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כאן מתקצבים: הרשויות נאבקות על חלקן בתקציב המדינה

השביתה ברשויות המקומיות בעקבות קיצוץ במענקי האיזון היא אנקדוטה בודדת בתוך הסתעפות דיוני התקציב
חן ביאר
30 בדצמבר 2016
14:42

תקציב המדינה, שעבר השבוע בקריאה שלישית בכנסת, מכיל בתוכו גם את התקציבים והכספים המיועדים לרשויות המקומיות ולפריפריה. כספים אלה אמורים לעזור לרשויות לחפות על גירעונות תקציביים הכרחיים, לסייע בתפעול השוטף של העיר ולשמר יציבות ולעודד פיתוח אזורי. אך תקציבים ומענקים שכאלו (דוגמת מענקי איזון ותכניות פיתוח) גוררים איתם מאבקים פוליטיים.

מענקי האיזון, מענקים הניתנים לרשויות המקומיות על מנת לשמור על איזון תקציבי, מביאים חלק מראשי הרשויות להתדפק על דלתם של הפוליטיקאים על מנת להבטיח את חלקם בעוגה התקציבית, אך לדברי יעקב אייכלר ממערכת חדשות כאן | בהקמה, "ראשי הרשויות נמצאים בכתובת הלא נכונה. מי שמחליט על מספרים בתקציב הם לא הפוליטיקאים אלא פקידי האוצר. במספרים הקטנים יותר מחליטים המשרדים השונים". למרות זאת, גם בסוגיות כאלה, הפוליטיקה מוצאת את דרכה ללב הדיון ונותנת דעתה.

קיצוץ תקציב מענקי האיזון ב-5.5% הוא מהלך שיפגע בעיקר ברשויות החלשות הנתמכות על ידו. הדבר הביא את מרכז השלטון המקומי לקיים שביתת אזהרה על מנת לבטל את רוע הגזירה. אייכלר מסביר שהשביתה אינה קשורה למענקי האיזון, "מדובר במאבק פוליטי בין שר הפנים לבין ראשי רשויות ספציפיים".

גם על תכניות פיתוח וסיוע לפריפריה אייכלר שופך מים קרים ומציין כי אמנם באזור הדרום, הצפון והמגזר הערבי ישנן תכניות מגובשות, אך הן אינן בספר התקציב. יתרה מכך, על התכנית לקידום ופיתוח המגזר הערבי הוטלו תנאים שסביר להניח אשר ימנעו ממנה להתקיים.

אמנם תקציב המדינה עבר, אך המאבקים סביבו רחוקים מלהסתיים.

האזינו לתכנית המלאה: